Категория

Популярни Публикации

1 Ринит
Защо има студ на устните
2 Предотвратяване
Фарингит: лечение у дома
3 Ларингит
Имуномодулиращи свещички: какво представляват и кога се предписват
Image
Основен // Ларингит

Таблетки за парацетамол за деца: дозировка, прегледи


Когато температурата на детето се повиши, първото лекарство, което родителите често дават, е парацетамол. Днес, след като прочетете инструкциите за употреба, ще разгледаме следното: възможно ли е да се дадат парацетамол таблетки на деца при температура, как да се направи правилно, и да се говори за дозировката.

Формуляр за освобождаване

Парацетамол под формата на таблетки, произведени от различни производители, така че на опаковката могат да бъдат намерени различни съкращения. Например: Парацетамол-ЛЕКТ, Парацетамол-UBF и др. Тази форма е кръгла хапче с малък размер, бял цвят, но с крем или жълт оттенък. Те са опаковани в хартиени или пластмасови блистери по 10 бр. и продавани в кутии в различни количества.

структура

Основният и основен компонент е веществото, което се нарича - парацетамол. Количеството му е 200 mg или 500 mg, така че лекарството се освобождава с различни дози. Но допълнителните компоненти могат да варират в зависимост от производителя. Те включват: повидон, желатин, нишесте и др.

Принцип на действие

В инструкциите четем следното: когато основното вещество влезе в стомаха, то започва активно да се абсорбира от лигавицата, влиза в кръвния поток, мозъчната тъкан и започва да засяга центровете за болка и терморегулационните центрове. В тях благодарение на основното вещество се блокира производството на ензима циклооксигеназа, поради което се синтезират простагландини, следователно болката и температурата се нормализират.

Въпреки това, той практически няма противовъзпалителни свойства, тъй като парацетамолът блокира клетъчната пероксидаза в периферните тъкани. Също така не дразни лигавицата на стомаха и не влияе на метаболизма на водно-солевата система в организма.

свидетелство

Според инструкциите за употреба при деца, употребата на парацетамол таблетки е възможна в следните случаи:

  • Като средство за намаляване на топлината, която може да възникне на фона на ваксинацията, остри респираторни заболявания и грип.
  • Ако има слабо изразена болка синдром в различни части на тялото (главоболие, зъбобол, болки в гърлото или ухото и т.н.).

На каква възраст е позволено да се вземе

Лекарството под формата на таблетки, както е посочено в официалните инструкции, не се използва за лечение на деца под 6-годишна възраст. Това се дължи на факта, че една малка трохичка не може да погълне хапче, затова за карапуз, които не са достигнали тази възраст, използват форми на лекарство под формата на суспензия (сироп) или свещи.

Противопоказания и странични ефекти

Както разбрахме, даването на парацетамол в таблетки на деца годишно или в ранна възраст не се препоръчва. Въпреки това, все още има редица противопоказания, в присъствието на които веществото не трябва да се използва. Те включват:

  • Индивидуална чувствителност към основните или допълнителни компоненти.
  • Наличието на заболявания на стомашно-чревния тракт (язва, ерозия).
  • Възниква по-рано кървене на стените на храносмилателния тракт.
  • Отсъствието на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа в организма.
  • Ако има патологични процеси в бъбреците, черния дроб и има сериозни заболявания на кръвта.

Ако приемете лекарството неправилно или се предозират, могат да се появят следните нежелани реакции:

  • алергични прояви (кожен обрив и сърбеж);
  • нарушение на образуването на кръв;
  • нарушения на черния дроб, стомаха и червата.

Инструкции за употреба и дозиране

Лекарството може да се дава до 3 пъти дневно, като дневната доза се разделя на 3 пъти. Дозировката на парацетамол в таблетки се изчислява, като се вземе предвид възрастта, така че за деца на възраст до 14 години могат да се дават по 200 mg едновременно, за юноши над 14 години - единична доза от 500 mg. Минималният интервал между дозите трябва да бъде най-малко 4 часа.

Тук е важно да се отбележи, че правилно избраната доза е изключително необходима в този случай, в противен случай може да възникне предозиране, което води до много негативни последици, така че не се лекувайте самостоятелно, а по-скоро се консултирайте с лекар, който може да предпише необходимото и адекватно лечение на Вашето бебе.

свръх доза

В случай на предозиране могат да се появят следните симптоми:

  • коремна болка;
  • гадене и повръщане;
  • коремни спазми;
  • разхлабени изпражнения;
  • увреждане на черния дроб.

При продължително предозиране се развива:

  • анемия;
  • неутропения;
  • тромбоцитопения;
  • нефротоксичност.

Ако имате подобни симптоми след приема на лекарството, спешно трябва да се консултирате с лекар. Това е посочено и в инструкциите за употреба.

Взаимодействие с други вещества

  • Когато приемате парацетамол таблетки, не трябва да приемате паралелно други лекарства, които имат този компонент, в противен случай съществува огромен риск от предозиране.
  • Приемането на барбитурати в комбинация с това вещество намалява антипиретичния ефект на последното.
  • Не се препоръчва едновременно приемане на антиконвулсанти, като тази комбинация повишава токсичните ефекти върху черния дроб.

аналози

Днес има много лекарства, чийто основен компонент е парацетамол. Например:

Има и лекарства с подобен ефект. Те включват продукти на основата на ибупрофен:

Понякога, в зависимост от ситуацията, могат да се предписват лекарства като:

Тези лекарства имат възрастови ограничения, така че е опасно да ги предписвате на детето си.

Отзиви

Понякога прегледите на други играят важна роля при избора на едно или друго лекарство, така че четем мненията за този инструмент в таблети и искаме да ви предложим някои от тях.

  • Потребителят Бонифа е майка на три бебета и е запознат с концепцията за “висока температура” от първа ръка. Лекарите постоянно приписват различни сиропи и, както се оказа, основният им компонент е парацетамолът. Тя се консултира с лекар, се запознава с инструкциите и сега, ако децата имат треска, използва хапчета, защото те нямат голям брой помощни компоненти, от които някои деца имат алергии, а лекарството в тази форма е не по-малко ефективно.
  • Синът на потребителя marina84g30 е на 5 години и също му дава същото лекарство при хапчета, когато телесната му температура се повиши поради болест. Инструментът е ефективен и не по-лош от скъпите аналози, най-важното е да се избере правилната доза, а това ще помогне на инструкциите за употреба.
  • Но той не се вписва в децата на Хелън, не бие топлината, но не й позволява да се издига, така че е доста трудно за нея да съветва това лекарство.
  • Детето на Вера е алергично към основния компонент на това лекарство, така че трябва да използвате други лекарства, така че не трябва да забравяте, че всяко бебе е индивидуално, така че трябва да се дава с повишено внимание, особено за първи път.
  • Дина Р. също споделя мнението си. Това лекарство винаги е в комплекта за първа помощ, тъй като помага за справяне с болка от различно естество и инфекциозни заболявания в началния етап не само за възрастни, но и за най-малките, най-важното е да се определи необходимата доза.

Видео за това как да се справим с температурата при децата

Когато трохите имат такъв симптом, родителите веднага отиват в аптеката и искат „магическо“ хапче или сироп, за да се справят с този неприятен симптом. След като гледате този видеоклип, ще можете да разберете какви условия трябва да се организират в стаята, където детето е и какви мерки трябва да се предприемат първо, както и да разберете кога не си струва да забавите обаждането или да посетите лекар.

Полезна информация

Парацетамол сироп се произвежда и за деца, просто е по-удобно да го давате на бебета и свещи. Както казахме, това лекарство има аналози, като например свещичките Efferalgun, които помагат за предпазването на храносмилателния тракт на детето, или същия Efferalgun под формата на сироп. Можете също така да прочетете инструкциите на тези лекарства и прегледите на тези, които вече са ги използвали на практика, и споделиха своите впечатления.

Таблетки за парацетамол за деца: инструкции за употреба и дозировка за различни възрасти

Когато детето има треска, първото лекарство, което родителите използват, за да стабилизират състоянието си, е парацетамол и това не е случайно.

Световната здравна организация е включила това лекарство в списъка на най-ефективните, безопасни и рентабилни лекарства.

Нека разгледаме подробно инструкциите за употреба на парацетамол таблетки за деца (200 и 500 mg): препоръчителните дози при температура, възможно ли е да се даде лекарство на детето и колко, какво да се направи, ако процентът е надвишен?

Описание и действие

Парацетамолът не е новост във фармацевтичната област. Използва се за лечение от 1893 г. Това е едно от най-безопасните нестероидни противовъзпалителни средства.

Лекарството няма почти никакъв ефект върху циклооксигеназата или COX, която се произвежда в периферните органи и тъкани. Следователно, той има по-малко странични ефекти в сравнение с други НСПВС.

Лекарството не дразни стомашната лигавица, не води до нарушаване на метаболизма на водата и минералите.

В същото време, лекарството засяга COX, който произвежда мозъка, което се дължи на антипиретични и аналгетични свойства. Способността да се влияе на възпалителните процеси на лекарството почти липсва.

Парацетамолът се абсорбира добре от стомашно-чревния тракт, затова най-предпочитани са предварително формовани лекарствени форми заедно с ректални супозитории.

Лекарството действа бързо и в рамките на 30 минути след поглъщане се наблюдава максималната му концентрация. Действието продължава до 4 часа.

Липсата на ефект при употребата на Парацетамол е причина за незабавно обжалване за медицинска помощ.

Ако искате да знаете как да лекувате херпесната болка в гърлото при деца, препоръчваме да прочетете нашата публикация.

Следващата статия ще разкаже за симптомите и лечението на острия пиелонефрит при деца.

Причините и методите за лечение на енуреза при деца са обсъдени подробно в този материал. Научете повече!

Форма и състав за освобождаване

Лекарството се предлага в таблетки от 0,2 g и 0,5 g (200 и 500 mg). Тази форма се препоръчва за деца над 6-годишна възраст, поради възможно предозиране.

За физични свойства, той е чист бял или с кремав, розов кристален прах, който е разтворим в алкохол и неразтворим във вода.

свидетелство

Лекарството се използва, ако:

  • температурата се е повишила до 38 ° C и по-висока (на възраст до 5 години), до 38,5 ° C (възраст след 5 години) и продължава най-малко 4 часа;

  • оплаквания от зъбобол, главоболие, мускулни болки.
  • Парацетамол е ефективен при вирусни инфекции (ARVI).

    Използва се също за варицела, морбили, грип, рубеола, зъби, след наранявания и изгаряния.

    Не помага при бактериални инфекции, усложнения на ARVI, ефектът е краткотраен или липсва.

    Противопоказания

    Списъкът на противопоказанията е малък в сравнение с други лекарства. Те включват:

    • индивидуална непоносимост;

    възраст до 2 години;

    заболявания на стомашно-чревния тракт с образуване на язви и ерозии, стомашно кървене, възпаление, активно кървене;

    прогресивни патологии на бъбреците, черния дроб, тежки форми на недостатъчност на тези органи;

    непоносимост към ацетилсалицилова киселина или други НСПВС;

  • хиперкалиемия (висок калий в кръвта).
  • Колко и как да се даде

    Максималният курс на лечение е:

    • до 6 години - 3 дни;

    Каква доза парацетамол таблетки е необходима за деца, как да приемате лекарството правилно?

    Еднократна доза парацетамол таблетки за деца с тегло 10 kg е 100-150 mg (0,1-0,15 g), или 1 / 2-3 / 4 таблетки с доза от 200 mg (0,2 g).

    Повторното приемане трябва да бъде не по-рано от 4-5 часа. През деня са разрешени 4–5 приема.

    Безопасна дневна доза - до 60 mg / kg от тялото. Това означава, че дете с тегло 10 кг на ден не трябва да се дава повече от 3 таблетки по 200 мг.

    За юноши над 12 години, които тежат повече от 40 kg, максималната единична доза е 1 g (5 таблетки по 0,2 g), дневно 4 g (20 таблетки от 0,2 g).

    Начин на употреба, специални инструкции

    Средствата дават вътре. След хранене, тя трябва да отнеме 1-2 часа, в противен случай абсорбцията се забавя. Измийте го с много чиста вода. Ако детето е малко, таблетката се смила на прах.

    Парацетамолът е инструмент за бърза помощ, който не лекува, но елиминира само проявите на болестта. Ако не отстраните причината за болестта, температурата и болката ще се върнат.

    Какво е ефективното и безопасно лечение на синузита при децата? Отговорът на въпроса, вижте в нашата статия.

    В тази публикация е представена гимнастика за очи с късогледство при деца.

    Всички подробности за хроничната мононуклеоза при децата и методите на лечение и профилактика, прочетете тук.

    Функции за приемане

    Въпросът каква доза парацетамол трябва да се дава на детето в хапчета трябва да се реши след консултация с лекар. Лечението отчита тези характеристики на приемане:

    • ако има чернодробно заболяване, намалете дозата;

    докато използвате други лекарства, трябва да се уверите, че те не съдържат парацетамол;

  • Не давайте на детето продукти на алкохол, защото алкохолът увеличава абсорбцията на лекарството.
  • свръх доза

    Приемането на лекарството в еднократна доза от повече от 150 mg / kg телесно тегло на детето причинява тежко, а в някои случаи - фатално увреждане на черния дроб.

    Как да се дават таблетки парацетамол на деца: правилна доза

    Сред популярните средства за справяне с треска и болка при децата са хапчета, при които парацетамолът действа като активно вещество. Счита се за най-ефективното и безопасно за тялото на детето.

    Препаратите на базата на парацетамол имат три основни свойства: те облекчават температурата, възпалението и болката.

    • Борба с висока телесна температура по време на простуда, ARVI или грип. Може да се прилага на деца на възраст 2 месеца след намаляване на допустимата доза.
    • Понижаването на температурата започва бързо и има дълготраен ефект - не се наблюдава по-нататъшно увеличение.
    • При някои деца високата температура може да бъде придружена от спазми. Парацетамол е разрешен за такива неприятни симптоми.
    • Намалява или елиминира болката. Например, зъб или главоболие.
    • Успоредно с това можете да давате и други лекарства. Nurofen като активна съставка съдържа ибупрофен, така че тяхната ротация е позволена.

    Трябва да се има предвид, че парацетамолът елиминира само симптомите на заболяването, но не е предназначен за неговото лечение. Основната причина за болката или треската трябва да бъдат идентифицирани и лекувани с други лекарства.

    Дозировка на лекарството

    Парацетамолът се предлага в три основни форми: свещи, хапчета и сиропи. Можете да си купите в аптека средства, където активната съставка е в чиста форма - например, Panadol. Таблетките Panadol, в допълнение към активната съставка, имат натриев бикарбонат, който създава алкална среда в организма. Благодарение на това Panadol действа по-бързо.

    свещи

    Те се поставят ректално - в ануса на детето. Преди процедурата трябва първо да измиете ръцете си. Бебето сложи, обърни се на една страна, огънете краката и ги натиснете към корема. Бавно и внимателно поставете супозитория. Активното вещество се абсорбира от чревните стени и има бърз ефект при висока температура. Деца до три месеца, дозата се избира само от лекар.

    В аптеката можете да намерите следната доза от лекарството:

    • от 3 месеца до една година, свещи се предписват на 0,08 грама;
    • от 1 година до 3 години - 0, 17 грама;
    • от 3 години до 6 - 0, 33 грама;
    • От 6 години и повече се предписват два супозитории от 0, 33 грама.

    Не използвайте повече от 4 свещи на ден.

    таблетки

    Те са разрешени за деца от две години. На детето се дава лекарство, предварително смачкано и разредено с вода. Детските парацетамол таблетки се предлагат в доза от 200 mg:

    • от 2 години до 6 назначават по 1-2 таблетки едновременно;
    • от 7 до 12 години е разрешено едно пълно хапче;
    • Деца над 12 години могат да дават по две таблетки наведнъж.

    В някои случаи този формуляр може да се приема и деца до една година. Особено когато става въпрос за много високи температури с появата на спазми. В такива случаи употребата на лекарството е разрешена в следната доза:

    • от раждането до 3 месеца, дозата е 10 mg на килограм;
    • от 3 месеца до една година, максималната дневна доза е 120 mg;
    • от една до две години максималната дневна доза е 150 mg.

    сироп

    Тази лекарствена форма има течна консистенция и приятен вкус, така че децата могат лесно да го погълнат. Сироп може да се дава от два месеца. Понякога лекарите, като се има предвид състоянието на детето по време на заболяването, могат да предпишат сироп през първите седмици от живота.

    Комплектът включва удобен дозатор за спринцовка или мерителна лъжица, с който се измерва точното количество суспензия. Лекарството не може да се разрежда с вода, по-добре е да се даде на детето да пие, след като го вземе.

    Чрез разделянето на спринцовката се набира точната доза:

    • от раждането до 6 месеца, дозата се изчислява от лекуващия лекар;
    • от 6 месеца до една година, максималната доза е 5 mg, минималната е 2,5 mg;
    • до 3 години, дозата е 5 - 7,5 mg;
    • от 3 до 6 години - максималната доза е 10 mg;
    • от 7 до 12 години - около 15 mg.

    Лекарството започва да действа в рамките на 30 минути след поглъщане. При висока температура сиропът дава не повече от три дни. Като обезболяващо, лекарството е разрешено за период до пет дни.

    Аналогът на лекарството Парацетамол е Panadol. Разрешено е за деца от 3 месеца. Panadol Baby може да се използва за облекчаване на треска, възпаление и болка. Можете да приложите и след ваксинация.

    Функции на приложението

    Преди да даде лекарство на детето, е необходимо да се консултирате с педиатър. Той ще предпише правилната доза и ще говори за правилата за приемане.

    • Дозата на лекарството зависи от възрастта и теглото на детето.
    • Таблетките парацетамол трябва да се дават за облекчаване на топлината с интервал от 6 часа. Не повече от четири пъти на ден.
    • При деца под една година температурата трябва да се понижи, ако се е повишила над 38 градуса.
    • Не давайте парацетамол на кърмачета повече от три дни. Техните вътрешни органи все още не са напълно оформени, така че на черния дроб се създава допълнително натоварване.
    • Такова антипиретично лечение не трябва да се прилага за профилактика.
    • Малко дете трябва първо да разтвори хапчето във вода.
    • Не трябва да използвате таблетка, предназначена за възрастни - не е възможно точно да се определи дозата.
    • Нурофенът има по-дразнещо действие върху стомаха от Панадол. Затова е по-добре да спрете на последното лекарство.

    Съвети за приемане на лекарства, които включват парацетамол

    • Има различни форми на освобождаване на тази активна съставка. Може да бъде в свещи, сиропи или под формата на суспензия. Те са най-подходящи за деца под една година.
    • За да намалите вредното въздействие върху черния дроб, трябва да давате лекарството след хранене.
    • Дозата от 150 mg на килограм тегло е опасна за детското тяло.
    • Предозирането може да се разпознае от следните симптоми: кожата става бледа, появяват се гадене и повръщане. В този случай, спешно трябва да се консултирате с лекар.

    Понякога, когато температурата е висока и е трудно да се намали, на децата се предписват две лекарства едновременно: Нурофен и Парацетамол. Дайте тези лекарства, запазвайки интервала. Nurofen действа бързо и ефектът е по-дълъг.

    Можете да комбинирате Nurofen с парацетамол по едно и също време. В този случай половината от дозата се взема от всяко лекарство.

    Противопоказания

    • Не предозиране на лекарството и честа употреба, което се отразява неблагоприятно на функционирането на черния дроб. Има гадене, повръщане.
    • Индивидуална непоносимост към компонентите на лекарството. Могат да възникнат алергични реакции.
    • За деца под две години парацетамолът трябва да се прилага с повишено внимание - лекарството може да причини астма.
    • Не трябва да давате два парацетамола едновременно. Това ще доведе до отравяне на тялото. Може да се прилага с други антипиретици, например, с Nurofen.
    • Предозиране може да възникне, ако интервалът между лекарствата не се спазва. По-добре е да се комбинират лекарства с народни средства.
    • Лекарството е противопоказано при заболявания като анемия, хипербилирубинемия и нарушения в бъбреците и черния дроб.

    Ако се появи поне един симптом, това лекарство трябва да се замени с друго. Nurofen рядко причинява алергии и причинява по-малко увреждане на вътрешните органи. Освен парацетамол, Nurofen се предлага под формата на супозитории, таблетки и сироп.

    Аптеките имат много лекарства, които съдържат парацетамол. Panadol се предлага в таблетки, свещи и сиропи. Panadol Baby е специално произведен за малките.

    Не забравяйте, че всички лекарства трябва да се държат далеч от деца. По-добре е лекарствата за възрастни да се съхраняват отделно от детските, за да не се бъркат лекарствата поради повишеното вълнение по време на болестното състояние на детето.

    Преди да дадете на детето парацетамол, трябва да се консултирате с Вашия лекар. Той е този, който ще ви каже какво е по-добре да изберете формата на дозата, дали да я комбинирате с други антипиретични лекарства. Изчислява точната допустима доза. Само чрез спазване на правилата и препоръките може да се намалят страничните ефекти и предозиране.

    Таблетки "Парацетамол" за деца:
    инструкции за употреба и дозиране

    Сред всички антипиретични лекарства, използвани в детска възраст, най-популярните могат да бъдат наречени "Парацетамол". Той ефективно разбива температурата и помага да се елиминира болката от различна локализация. Специално за детска употреба, такова лекарство се произвежда под формата на сладка суспензия и ректални свещички. В зависимост от това колко възрастно е детето, обикновените хапчета може да са подходящи за него.

    Форма и състав за освобождаване

    Таблетките "Парацетамол" се произвеждат от различни фармацевтични компании, така че в аптеките можете да намерите не само лекарство с това име, но също и таблетки с бележка на производителя на кутията (такива лекарства се наричат ​​"Парацетамол МС", "Парацетамол-ЛЕКТ", "Парацетамол - UBF и т.н.).

    Обикновено твърдата форма на лекарството прилича на малки кръгли хапчета, които имат бял цвят, но могат да бъдат бяло-жълти или бяло-кремави. Те са опаковани в блистери и се продават в кутии по 10 броя или повече. Основната съставка на някое от тези лекарства се нарича също парацетамол. В зависимост от количеството му на таблетка, лекарството се прави в две дози - 200 mg и 500 mg. В чужбина се предлага и таблетиран "Парацетамол" в доза от 325 mg.

    Спомагателните компоненти на лекарствата се различават от различните фирми. Сред тях можете да видите желатин, нишесте, повидон и други съставки.

    Ако детето има непоносимост към такива вещества, те трябва да бъдат изяснени в анотацията на избраните таблетки.

    Принцип на действие

    След като хапчетата влязат в стомаха, парацетамолът се абсорбира достатъчно бързо, след което това вещество влиза в кръвния поток към мозъчните тъкани и засяга центровете на болка и терморегулация. В тези центрове циклооксигеназите са блокирани от тези съединения (тези ензими влияят на синтеза на простагландини), в резултат на което болковите усещания се елиминират и телесната температура се връща към нормалното.

    В периферните тъкани клетъчната пероксидаза инхибира действието на парацетамола. Поради тяхното присъствие лекарството практически няма противовъзпалителен ефект, но хапчетата също нямат страничен ефект върху водно-солевия метаболизъм и стомашната лигавица.

    свидетелство

    Таблетките "Парацетамол" се използват в различни случаи:

    • Като febrifuge при повишена температура на тялото, причинени от ваксинация, детска инфекция, грип или друго заболяване.
    • Като обезболяващо, ако болката не е изразена или лека (за болки в ушите, главоболие, възпалено гърло, зъбобол и др.).

    Възможно ли е за деца?

    Таблетките "парацетамол" не се използват при лечение на пациенти на възраст под шест години. Ако детето все още не е на 6 години, той е само на 2 или 4 години, след това вместо твърда форма, дава парацетамол в суспензия или поставя свещи. Лекарството в тези видове е позволено от 3-месечна възраст и най-често се избира за деца под 1 година и за деца в предучилищна възраст. Често се използват при деца на 7–8 години или по-големи, ако е трудно да се погълне хапче за дете.

    Противопоказания

    Таблетки не трябва да се дават на малки пациенти със следните характеристики:

    • Непоносимост към парацетамол или някакъв спомагателен компонент.
    • Пептична язва или ерозивни промени в стомашно-чревната стена.
    • Отсъствието на глюкоза 6 фосфат дехидрогеназа в организма.
    • Кървене от стените на храносмилателния тракт.

    Освен това лекарството не се използва, ако детето има сериозни заболявания на кръвта, нарушена е чернодробната функция или е установена бъбречна недостатъчност.

    Странични ефекти

    Прием на парацетамол може да предизвика сърбеж по кожата, обриви или други признаци на алергична реакция. В редки случаи, тези хапчета имат отрицателен ефект върху кръвообращението, състоянието на стомашно-чревния тракт или функцията на черния дроб. Ако се появят някакви странични ефекти, се препоръчва лекарството да бъде отменено и детето трябва незабавно да бъде показано на лекар.

    Инструкции за употреба

    "Парацетамол" се приема от 1 до 3 пъти на ден, поглъщане на хапче 1-2 часа след хранене и измиване с вода. Дозата се определя въз основа на възрастта на пациента. Ако, да речем, детето е на 7 години, тогава може да се дадат 200 mg наведнъж, а след 14 години единичната доза е 500 mg. Възрастта също засяга максимално допустимата дневна доза - тя е 1,5 g за пациенти на възраст 6-9 години, 2 g за деца на 9–12 години и 4 g за юноши над 12 години.

    Интервалът между приема на хапчета не трябва да бъде по-кратък от 4 часа. Ако лекарството е предписано за болка, продължителността на употреба е до 5 дни, по-продължително лечение е възможно само под наблюдението на лекар.

    Ако таблетките се използват за антипиретично действие, курсът на приложение не трябва да надвишава три дни.

    свръх доза

    Ако детето приема твърде много таблетки парацетамол, то ще предизвика повръщане, стомашни спазми, изтъняване на изпражненията и други негативни симптоми на стомашно-чревно дразнене. Много голяма доза от лекарството е опасна за черния дроб и тъй като признаците на увреждане на този орган не се появяват незабавно и могат да доведат до сериозни последствия, дете с предозиране трябва да бъде прегледано от лекар (дори и здравословното му състояние да е в ред).

    Комбинация с други лекарства

    Не комбинирайте приема на "Парацетамол" и други средства на базата на същата активна съставка, защото това ще увеличи риска от предозиране. Без лекарско предписание, също не се препоръчва да се дават таблетки заедно с други антипиретични лекарства (например, лекарства от ацетилсалицилова киселина или ибупрофен).

    В допълнение, резюмето на "Парацетамол" съдържа доста голям списък от други лекарства, които са несъвместими с него. Ако детето приема някакви лекарства, трябва да се изясни дали може да се комбинира с такива хапчета.

    Условия за продажба

    Подобно на други лекарствени форми, таблетките "Парацетамол" се продават без рецепта. Цената на лекарството засяга както производителя, така и размера на опаковката. Средно, 10 таблетки, съдържащи парацетамол в доза от 200 mg всяка, струват 3 рубли.

    Функции за съхранение

    Срокът на годност на лекарството може да варира при различните производители и обикновено е 3 години или 5 години. Препоръчително е лекарството да се съхранява у дома при температура до +25 градуса, като се избира място, недостъпно за децата, за да се запази.

    Отзиви

    Лечението с предварително формиран парацетамол е като цяло положително. Според родителите, такова лекарство има ясно изразен антипиретичен и аналгетичен ефект, както и добра поносимост. Таблетките са малки, така че обикновено е лесно да ги преглътнете за дете на възраст 6-7 години. Цената на тази форма на "Парацетамол" се нарича ниска, което също се отнася до предимствата на лекарството. Сред недостатъците често се споменава кратката продължителност на действието (в повечето случаи до 4 часа).

    "Парацетамол" в ефервесцентни таблетки

    Такъв препарат се произвежда от Хемофарм и е представен от пластмасови тръби, вътре в които има от 10 до 40 бели кръгли таблетки. Те съдържат 500 мг парацетамол, допълнен с аромат на лимон, лактоза, силиконова емулсия, натриев захаринат и някои други вещества. Такива ефервесцентни таблетки се предписват на деца над 6 години. Лекарството се разтваря преди да вземе чаша вода.

    Ако пациентът е на възраст под 9 години, той получава само половината от хапчето, но можете да разтворите цялото хапче, ако има такава нужда. Такъв "парацетамол" се приема 1-3 пъти на ден, а максималната доза се счита за три ефервесцентни таблетки за дете на 6-9 години, шест ефервесцентни таблетки за пациент на възраст 9-12 години и 12 ефервесцентни таблетки за дете над 12 години.

    "Парацетамол Екстрабат"

    Характерно за това лекарство, което се произвежда под формата на бяло-жълти продълговати таблетки, е наличието не само на 500 mg парацетамол, но и на 150 mg аскорбинова киселина. Той е твърд аналог на парацетамол Екстра прах, одобрен от шестгодишна възраст. За деца на възраст 6-12 години, Парацетамол Екстратаб се прилага по 1 таблетка до 4 пъти дневно, а тийнейджър над 12 години се нуждае от една таблетка.

    аналози

    Всеки друг таблетен препарат с една и съща активна съставка, например Efferalgun или Panadol, може да бъде заместител на таблетки "Парацетамол". Също така, вместо тези лекарства, лекарят може да препоръча лекарство със сходен терапевтичен ефект, например ибупрофен, Mig 400, Faspik или Nurofen. В основата на такива таблетки е ибупрофен, който, подобно на парацетамола, ефективно разбива температурата, но действа малко по-дълго (до 6-8 часа).

    В някои случаи, вместо такива антипиретични лекарства, педиатърът може да предпише други хапчета, например Волтарен, Нисе, Нимесил, Аналгин, Напред или Диклофенак. Въпреки това, употребата на тези лекарства без наблюдение на лекар не се препоръчва, тъй като такива лекарства имат своите възрастови ограничения и противопоказания, а тяхното действие се дължи на различни активни вещества.

    Парацетамол - инструкции за употреба

    Инструкциите за употребата на парацетамол го регулират като аналгетично и антипиретично средство. Използва се при настинки, остри респираторни вирусни инфекции и други заболявания, придружени от хипертермия. Лекарството е подходящо за всички възрастови категории, но правилата за употреба и дозировката са значително различни.
    Приемайте вътре в 1-1,5 часа след хранене, измивайки с голям обем течност. Дозата на парацетамол е както следва:

    • възрастни и юноши над 12-годишна възраст (с тегло над 40 kg) вземат 2,5-5 таблетки от 200 mg или 1-2 таблетки в доза от 500 mg;
    • деца от 6 до 12 години показва 1 таблетка от 200 mg или 1 / 2-1 таблетки от 500 mg.

    Деца до 6 години се препоръчват да използват сироп или ректални свещички.
    Не приемайте лекарството едновременно с други лекарства, съдържащи парацетамол (AntiFlu, Antigrippin, Grippostad, Ibuklin, Coldrex, Maxicold и др.). Трябва да се използва с повишено внимание, когато:

    • вирусен хепатит;
    • алкохолно увреждане на черния дроб;
    • алкохолизъм;
    • бременност и кърмене.

    Таблетки парацетамол - инструкции за употреба

    При таблетките парацетамолът е основното вещество. Освен това лекарството съдържа следните компоненти:

    • стеаринова киселина;
    • царевично и картофено нишесте;
    • желатин;
    • органични съединения на натрия.

    Производителите предлагат таблетки с концентрация на активна съставка от 200 и 500 mg. Първият вариант се използва за нормализиране на температурата при децата и по-концентриран инструмент за възрастни.

    Таблетки за парацетамол за възрастни

    Инструкциите за употреба ще позволят използването на таблетки парацетамол, ако термометърът отчита над 38-38,5 градуса при измерване на температурата. Приемът е предмет на следните правила:

    • единична доза - 500-1000 mg (максимум две таблетки);
    • измийте лекарството с много вода;
    • консумират след хранене след половин час;
    • курсът е максимум 5 дни;
    • не повече от 4 приема на ден са разрешени на интервали от 4-6 часа.

    Обърнете внимание! Пациентите, които са диагностицирани с цироза на черния дроб с нарушена органна функция, лекарят трябва да избере дозата. Освен това, когато този орган е дисфункция, полуживотът на парацетамола се увеличава 2 пъти, което увеличава токсичното натоварване.

    Таблетки за парацетамол за деца - инструкции за употреба

    Таблетки от 200 mg се използват за деца при наличие на такива показания:

    • хипертермия;
    • главоболие;
    • мускулна и ставна болка;
    • зъбобол;
    • симптоми на ARVI.

    Съгласно инструкциите за употреба, дозата на парацетамол таблетки за деца се изчислява по формулата поотделно. Фактори като възрастова категория, телесно тегло (10 mg / kg) и здравословни условия се вземат предвид:

    • кърмачета под 1 година - от 50 до 100 mg;
    • до три години - 100 до 150 mg;
    • до 6 години - от 150 до 200 mg;
    • от 6 до 12 години - 200-400 mg.

    Лекарството се измива с вода, взета след хранене. За кърмачета и деца в начална училищна възраст е приемливо таблетката да се разтрива на прах и да се приготви малко количество воден разтвор с добавена захар.

    Таблетките на парацетамол при температура

    При повишаване на телесната температура парацетамолът трябва да се приема съгласно инструкциите за употреба:

    1. Пийте хапчета само при 38 градуса и повече при деца и от 38,5 при възрастни.
    2. Време за повторна употреба - най-малко 4-6 часа.
    3. За хора с чернодробно заболяване, почивка от поне 8 часа.
    4. Не можете да комбинирате лекарството с алкохол.
    5. Строго забранено е употребата на лекарството в комбинация с други лекарства на базата на парацетамол.

    След като вземете хапчетата, трябва да избягвате хипотермия. Не превишавайте дозата.

    • гадене и повръщане;
    • коремна болка;
    • бледност;
    • загуба на апетит;
    • бъбречна колика;
    • виене на свят;
    • загуба на съзнание

    Ако се появят симптоми на предозиране, в болницата се изисква спешна детоксикация на тялото. При леко надвишаване на нормата, последствията могат да бъдат елиминирани чрез използване на активен въглен.

    Ако парацетамолът не работи, тогава е необходимо да се повикат лекари от линейка за инжектиране на комплексно лекарство.

    Парацетамол за деца - инструкции за употреба

    Парацетамолът е ефективен при симптоматична терапия, така че назначаването на лекарството не отменя основното ястие. Показания:

    • повишена телесна температура;
    • болка синдром (кариес, зъби, главоболие с пренапрежение).

    Не е възможно да се приема парацетамол дълго време с зъбобол и главоболие, тъй като лекарството облекчава само симптомите, но не елиминира основното заболяване.
    С ARVI приемането на парацетамол не само елиминира болката и хипертермията, но и подобрява общото състояние.
    Инструментът се взема след хранене (1-2 часа) и се измива с много течност. Ако детето е трудно да погълне едно хапче, то може да бъде смачкано. Парацетамол в таблетна форма е разрешен за деца от 3-годишна възраст:

    • 3-6 години - 100-200 mg на доза;
    • 6-12 години - 200-400 mg.

    Ако детето има висока температура, лекарството може да се приема 3-5 дни. Ако симптомите продължават или се влошават, консултирайте се с лекар.
    В допълнение, в педиатрията се използва сироп, суспензия и свещи за деца до 3 години. Антипиретичен ефект при вземане на сироп идва много по-бързо, а когато се използват свещи - по-дълго.
    Обърнете внимание! За кърмачета дозата се изчислява в зависимост от теглото: 10-15 mg от активната съставка на 1 kg телесно тегло.
    Можете да приемате 3-4 пъти на ден с интервал от 4-6 часа.

    Детски сироп от парацетамол - инструкции за употреба

    Лекарството се предлага във флакони, съдържа глюкоза и затова се използва с повишено внимание при лечението на пациенти с диабет. Концентрацията в сиропа е 120 mg от активната съставка за всеки 5 ml.
    Дозировка за парацетамол сироп за деца

    Забранено е увеличаване на дозата, тъй като отрицателните ефекти върху тялото на децата могат да бъдат необратими.
    За деца над 12 години, лекарството се използва в хапчета.
    Противопоказания за употреба на сироп:

    • алергия към компонентите на продукта;
    • чернодробна недостатъчност;
    • левкопения;
    • тромбоцитопения.

    Сиропът се използва с повишено внимание при вирусен хепатит и вродени сърдечни дефекти.

    Детска суспензия Парацетамол - инструкции за употреба

    За малки деца е препоръчително да се използва парацетамол в суспензия. Според инструкциите за употреба, парацетамол суспензия за деца се използва в такива дози:

    1. До 3 години - 0,5 измервани лъжици (2,5 ml).
    2. От 3 до 6 години - 5 ml.
    3. Деца над 6-годишна възраст - 7.5-10 мл.

    Важно е да се поддържа интервал от поне 4 часа. При липса на ефективност, антиспазматичните средства се приемат с парацетамол. Възможно е да възникнат следните неблагоприятни последици от спирането

    • обрив и сърбеж;
    • гадене;
    • повръщане;
    • диария;
    • чревни колики;
    • загуба на апетит;
    • виене на свят.

    В случай на предозиране има повишаване на изброените симптоми и интоксикационен синдром. Необходимо е да се направи стомашна промивка и да се потърси спешно лечение.

    Инструкции за употреба на парацетамол при настинки

    Парацетамолът прави симптомите на настинка по-слабо изразени. Дозировките се изчисляват индивидуално въз основа на теглото и наличието на съпътстващи заболявания. За всеки килограм човешка маса не повече от 10 mg. В случай на чернодробна недостатъчност, дозата трябва да се намали 2 пъти, а интервалът между дозите трябва да се увеличи. Указания за употреба:

    • пият таблетки при температури над 38 градуса;
    • не повече от 4 пъти на ден;
    • интервалът между дозите - от 4 часа;
    • максимална продължителност на употреба - 5 дни.

    Ако парацетамолът трябва да се приема по-дълго, важно е да се консултирате с Вашия лекар, за да оцените потенциалните ползи и рискове.

    Парацетамол 500 mg - инструкции за употреба

    Таблетките парацетамол 0,5 g ефективно премахват втрисането, намаляват телесната температура и имат изразено обезболяващо действие.
    Възрастни и деца над 12 години се предписват 500-1000 mg на всеки 4 часа. Максималната дневна доза е 4000 mg.
    Ако е необходимо, употребата на тази доза при деца под 12-годишна възраст, еднократна доза се изчислява въз основа на теглото на детето: максимум 10 mg на kg телесно тегло. Можете да смачкате таблетката и да добавяте вода, за да може детето по-лесно да преглъща. Не превишавайте дозата на децата, тъй като тя се отразява неблагоприятно на тялото на детето.

    Срокът на годност на средствата - не повече от 3 години от датата на издаване. Опасно е да се използват таблетки, ако са съхранявани извън блистера или с изтекъл срок на годност.

    • не се комбинират с етанол поради риска от увреждане на панкреаса;
    • не приемайте с барбитурати (Corvalol, barboval);
    • Не приемайте повече от 5 дни поради риск от кървене.

    Ако след приема на лекарството има симптоми на непоносимост, трябва да се обадите на лекар. Рискът от увреждане на черния дроб при предозиране се увеличава, когато се приема с други хепатотоксични вещества.

    Парацетамол 200 mg - инструкции за употреба

    Таблетки с доза от 200 mg се приемат един час след хранене, измити с течност в големи обеми. За симптоматично лечение се използва съгласно тази схема:

    • дневна доза - не по-висока от 5 g;
    • препоръчителната доза е от 2 таблетки на 1 доза;
    • честота на употреба - 3-4 пъти на ден.

    На третия ден от употребата е необходимо да се намали дозата или да се направи по-дълъг времеви интервал между действията на употреба. След 4 дни е необходимо да се откаже от парацетамола поради риска от нежелани усложнения.

    Парацетамол 200 - инструкции за употреба при деца

    Лекарството с доза от 200 mg е предназначено за деца. Инструкции за употреба на детски парацетамол:

    • Деца от 3 години - 1/2 или 1/4 таблетки на всеки 4-5 часа;
    • За деца от 6-годишна възраст - 1/2 или цяла таблетка със същата честота.

    На възраст над 12 години, децата приемат парацетамол 500 mg 1 таблетка или 2,5 таблетки от лекарството с концентрация 200 mg. Показания за употреба:

    • висока температура;
    • синдром на болка;
    • миалгия;
    • мигрена;
    • зъбобол.

    Парацетамол 200 mg е противопоказан при индивидуална непоносимост и дисфункция на черния дроб. Използва се с повишено внимание при пациенти със заболявания на хемопоетичната система.

    Свещи Парацетамол - инструкции за употреба

    В педиатрията се използват супозитории на базата на парацетамол. Дозиране на супозитории Парацетамол за деца, като се вземат предвид възрастовите разлики.

    Въведете супозитории не повече от 4 пъти на ден с интервал от 4-6 часа.

    Трябва да използвате свещи в такива условия:

    • температура от 38 градуса;
    • болки в зъбите;
    • главоболие.

    Свещите трябва да се съхраняват на студено място, преди употреба, да се затоплят индивидуалните опаковки в ръката си. Начин на приложение - отворете пластмасовата опаковка и го поставете в ануса.

    Важно е! Ако телесната температура на детето е над 39,5 градуса, използването на свещи е опасно! На този етап съдовете спазъм в резултат на бърза централизация на кръвообращението. Следователно, активните компоненти на инструмента не се абсорбират!

    Парацетамол МС - инструкции за употреба

    Парацетамол МК - таблетки от руската фармацевтична компания "Медисорб". Лекарството съдържа парацетамол и допълнителни съставки - талк, нишесте, стеаринова киселина. При използването на средствата трябва стриктно да се придържат към препоръките на лекаря и да не превишават препоръчителната продължителност на курса. Противопоказания:

    • заболявания на кръвта;
    • чревна или стомашна язва;
    • свръхчувствителност;
    • чернодробна дисфункция.

    Ако се използва едновременно с диуретици, ефективността на последното ще бъде намалена с 50-70%. Показания за употреба:

    • мигрена;
    • миалгия;
    • хипертермия;
    • болки в ставите и мускулите;
    • менструални болки.
    • пие 1-2 таблетки едновременно;
    • изчакайте поне 4 часа до следващото приемане;
    • Оптималната продължителност на курса е 5-7 дни.

    При менструални болки е забранено да се използва с ниско кръвосъсирване поради риска от кървене.

    Парацетамол UBF - инструкции за употреба

    Уралбиофарм е руска компания, занимаваща се с производство на парацетамол UBF. Предлага се в доза от 200 mg - за деца от 6 години и 500 mg - за възрастни. Правила за прилагане:

    • Пийте 1-2 таблетки не на празен стомах;
    • не повече от четири пъти на ден;
    • пийте много течности.

    Показания за употреба са болка с различна етиология и повишена телесна температура. Противопоказания - чернодробна недостатъчност. Странични ефекти:

    • коремна болка;
    • гадене;
    • обрив и сърбеж;
    • кървене;
    • виене на свят.

    Лекарството не трябва да се приема след пиене на алкохол. Опасно е да се смесва с барбитурати. Кофеинът прави ефекта на парацетамола по-изразен, но също така увеличава токсичното натоварване на черния дроб.

    Paracetamol Extratab - инструкции за употреба

    Таблетките Paracetamol Extratab съдържат допълнително аскорбинова киселина в концентрация 150 mg. Наличието на витамин С увеличава ефективността на лекарствата при настинки. Условия за ползване:

    • Пие се 1 час след хранене;
    • не приемайте с алкохол и хепатотоксични лекарства;
    • не приемайте с нестероидни противовъзпалителни средства.

    Противопоказан при стомашна язва, непоносимост към съставките, цироза и хепатит в остра форма.

    Парацетамол mg - инструкции за употреба

    В зависимост от концентрацията на основния компонент в избраното лекарство, правилата за използването му също се различават. Формулата за изчисляване на дозата: телесно тегло, умножено по 10 mg. Например, ако детето тежи 12 кг, тогава максималната единична доза не трябва да надвишава 120 мг (една супена лъжица сироп).

    За възрастни е допустимо да се пие по 1000 mg наведнъж. Когато се приема незабавно, 5 g парацетамол може да развие необратими ефекти върху организма.

    Какво прави парацетамол?

    В сила при такива условия:

    • треска, студени тръпки;
    • висока температура;
    • болки в тялото;
    • менструални болки;
    • мускулни болки;
    • болки в ставите;
    • мигрена;
    • главоболие и зъбобол;
    • синдром на интоксикация с ARD и ARVI.

    Ефективността на лекарството може да бъде намалена поради неправилно изчисляване на дозата.

    Цена на парацетамол

    Цената на лекарство с такова търговско наименование е няколко пъти по-ниска от тази на вносни аналози. Средната цена в таблицата.

    Парацетамол - аналози - инструкции за употреба, цена, ревюта

    В случай на непоносимост към вещества, които лекарството съдържа, се прави подбор на аналози с други компоненти. Цената може да варира в зависимост от производителя.

    нимезулид

    Лекарството се използва за симптоматична терапия, намалява болката и изразен възпалителен процес. Назначен за:

    • миалгия;
    • зъбобол и главоболие;
    • остеоартрит;
    • артралгия;
    • бурсит;
    • артрит.

    Приемайте по 1 таблетка 2 пъти на ден след хранене с вода.
    Лекарството не се препоръчва за деца под 12 години. Освен това, в инструкциите за употреба на нимесулид са отбелязани следните противопоказания:

    • свръхчувствителност;
    • бронхиална астма;
    • употреба на алкохол;
    • симптоми на грип;
    • сърдечна и бъбречна недостатъчност;
    • проблеми с храносмилателния тракт;
    • бременност и период GW.

    ибупрофен

    Използва се като упойка за:

    • следоперативна болка;
    • мигрена;
    • навяхвания;
    • болка в долната част на гърба;
    • лечение на ревматоиден артрит;
    • възпаление на мембраните на ставата;
    • анкилозиращ спондилит.

    Вземете лекарството между храненията. Възрастни назначават по 2-3 таблетки 3-4 пъти на ден. Максималната единична доза - 4 таблетки, максималната дневна доза - 12 таблетки.
    Деца над 12-годишна възраст терапевтична доза е 1-2 таблетки след 4-6 часа, максимум 5 таблетки дневно.
    Деца до 12-годишна възраст са показани за суспензия на ибупрофен. Дозировката е 5-15 ml 3 пъти дневно.

    Ibufen

    Инструментът е противопоказан при деца до 6 месеца и с телесно тегло по-малко от 7 кг. Деца на възраст 6-12 месеца, лекарството се дава само по лекарско предписание.
    След 30 минути се появява антипиретичен ефект. Повторното използване на Ibufen е възможно след 6-8 часа. Дозиране на суспензия на ибуфен за деца:

    • 6-12 месеца - 2,5 ml 3 пъти;
    • 1-3 години - 2,5 ml 3-4 пъти;
    • 3-6 години - 5 ml 3 пъти;
    • 6-9 години - 5 ml 4 пъти;
    • 9-12 години - 10 ml 3 пъти;
    • Над 12 години - 10 ml 4 пъти.

    За възрастни и деца над 12 години са показани капсулите Ibufen Ultra. Лекарството има аналгетичен ефект след 10 минути и антипиретик - след 30. Трябва да приемате по 1 капсула 3-4 пъти дневно на интервали от най-малко 6 часа. Капсулата не може да се дъвче, намалява ефекта на лекарството.
    Ibufen е посочен за:

    • простудни заболявания (ARVI, грип)
    • УНГ заболявания (възпалено гърло, болка в ушите);
    • повишена температура след ваксинация;
    • зъбобол и зъби;
    • болки в мускулите и ставите;
    • главоболие (мигрена).

    Efferalgan

    Лекарството се предлага под формата на ефервесцентни таблетки, сироп и ректални свещички.
    Таблетките Efferalgan не се прилагат:

    • с алкохолизъм;
    • в 1 и 3 триместър на бременността и с НВ;
    • пациенти под 15-годишна възраст и с тегло под 50 kg;
    • свръхчувствителност към активното вещество.

    Преди употреба разтворете 1-2 таблетки в чаша вода (200 ml). Спазвайте интервала между дозите от най-малко 4 часа. Максималната доза на ден - 8 броя.
    Еднократна доза на детето Efferalgana се изчислява въз основа на теглото на детето: 10-15 mg на kg телесно тегло. Максималната дневна доза не трябва да надвишава 60 mg / kg тегло на детето. Интервалът между дозите - 4-6 часа.
    Супозиториите се прилагат ректално. Единична доза е:

    • деца до 3 месеца - 10 мг на кг
    • деца на възраст 3-12 месеца, 60-120 mg;
    • деца 1-5 години - 120-150 mg;
    • деца 6-12 години - 250-500 mg;
    • възрастни и юноши с тегло над 60 kg - 500 mg.

    Обърнете внимание! Свещи и сироп са противопоказани при деца до 1 месец.

    Top