Категория

Популярни Публикации

1 Предотвратяване
Коремна болка при грип
2 Предотвратяване
Какво да правите, ако топлината не се заблуди при възрастен
3 Кашлица
Температура при възрастен без симптоми на студ: причини
Image
Основен // Кашлица

Колко парацетамол се дава на дете


Парацетамол е най-популярният и добре познат антипиретик, който се използва за борба с температурата при възрастни и деца. Понякога родителите дават това лекарство на дете дори с малко увеличение или като превантивна мярка, но това не може да се направи. Във връзка с това решихме да разберем кога, как и колко парацетамол трябва да се дава на дете до 1 година, на 2-3 години или на по-голяма възраст.

Кога да се използва парацетамол?

Има голям брой показания, за които парацетамол може да се дава на дете, но от тях могат да се разграничат няколко основни:

  • повишаване на температурата до стойности над 38 градуса при деца до 4-5 години;
  • повече от 38,5 градуса при дете над 5-6 години;
  • никненето на зъби;
  • мускули и главоболие;
  • хипертермия при вирусни и инфекциозни заболявания;

Предимствата на парацетамола включват неговата наличност и липсата на остри противопоказания, поради което е позволено да се дава на деца почти от раждането. За съжаление, лекарството елиминира само симптомите, но не лекува основното заболяване.

Ако парацетамолът не помогне на детето, можете да опитате да го замените с ибупрофен. Лекарството има сходни ефекти и индикации, но има активен компонент.

Колко пъти на ден се дава парацетамол?

Един от ключовите въпроси, които представляват интерес за родителите: след колко парацетамол може да се даде на дете? Според указанията на производителя, лекарството се приема на всеки 4 часа, но не по-често. Твърде честото допускане просто няма да даде по-силен резултат.

Активното вещество влиза в кръвта в рамките на половин час от момента, в който влезе в стомаха, след което бързо влиза в действие. Максималният ефект се наблюдава след 2 часа - след този период температурата спада до максимално възможното действие, което може да даде една таблетка или сироп.

След влизане в кръвния поток, бъбреците и черния дроб се обработват парацетамол, като постепенно се отстранява от тялото. След четири часа половината от дозата на активното вещество вече не е в тялото и пълното елиминиране настъпва в рамките на 8 часа.

Разрешената продължителност на прием на парацетамол

По-добре е продължителността на курса на лечение с употребата на парацетамол да се предписва от специалист. При високи температури агентът се приема в рамките на 3-5 дни, а целесъобразността и безопасността на по-нататъшното прилагане се определят от лекаря. Той също изчислява дозата. Нерационалното приложение на лекарството провокира некроза на клетките на вътрешните органи, особено на бъбреците и черния дроб.

Помислете за твърде дългата употреба на парацетамол за стоматологични и главоболие е непрактично, защото само облекчава симптомите и не лекува болестта. Например, ако детето има болки в зъбите, трябва да отидете при зъболекаря и да не потискате симптомите. Периодът на зъби не е засегнат - в този случай те често без посещение на лекар.

Лекарствени таблетки

Най-честата форма на освобождаване на лекарството е 200 mg таблетки. Активното вещество незабавно влиза в кръвния поток, като започва да понижава температурата. Лекарството често се използва при настинки, зъбобол и други заболявания.

Колко парацетамол може да децата в 4-7 години, зависи от теглото. В този случай, до 3 години, лекарите обикновено не съветват да се дава това лекарство на деца. За тази възраст е подходящ подобен инструмент под формата на суспензия или сироп.

Деца на възраст от 3 до 6 години могат да дават парацетамол в таблетката, като го разкъсват наполовина. По-добре е да се даде следващата партида не след 4, а след 6 часа. По принцип е по-добре за децата да не дават такова лекарство повече от два пъти на ден.

По-големите деца на възраст от 7 до 12 години получават пълна таблетка до четири пъти дневно, докато на юноши и възрастни се разрешава таблетка на всеки 4 часа до шест пъти на ден.

Свещи за парацетамол за деца

Свещи са предназначени за ректално приложение при анален пасаж на дете. Преди това трябва да измиете ръцете си и да положите детето на една страна, да се наведе над малки крака и да го притиснете към корема. С нежно, нежно движение супозитория се вкарва в ануса на бебето. Активното вещество започва да се абсорбира веднага от стените на червата, като бързо създава желания ефект. Количеството парацетамол в свещите на новородено до 3 месеца трябва да се избере от лекар, а по-късно се използват следните дози:

  • кърмачета на възраст над 3 и до 12 месеца - свещи с парацетамол при 0,08 g;
  • на 1-3 години - 0.17 g;
  • 3-6 години - 0.33 g;
  • след 7 години - 2 свещи от 0.33 g.

Сироп и суспензия

Аптеките продават и течен парацетамол за деца - под формата на сироп и суспензия. Тези две форми имат много общи неща, а именно:

  • същия ефект;
  • подобни последователности;
  • подобни дози;
  • сладък вкус и аромат на плодове (има различни вкусове - ягода, малина, портокал);
  • подобни бутилки на 100 и 200 мл.

Основната разлика между двете течни форми е в състава. В суспензията няма захар и рафинираната захар присъства в сиропа. Тази важна характеристика трябва да се разглежда от родителите на деца с диабет. Друг сироп съдържа минимално количество алкохол, така че бебетата под 2-годишна възраст не го дават.

Подробни инструкции и количеството парацетамол в сироп или суспензия трябва да се дават винаги в кутията с бутилката. Средните възрастови норми за сиропа са следните:

  • деца от 2 до 6 години - 5-10 ml;
  • от 6 до 12 години - 10-20 ml;
  • юноши над 12 години - от 20 до 40 ml.

Суспенсията се дава на малки деца и дозите са както следва:

  • бебета в доза 1-3 месеца от активното вещество е 2 ml;
  • от 3 до 12 месеца - от 2,5 до 5 ml;
  • след 1 година и до 6 години - около 5-10 ml;
  • над 6 години - 10-20 мл.

Ако попитате Вашия лекар колко парацетамол може да има детето, той ще отбележи, че е по-добре да се фокусира върху телесното тегло, отколкото на възрастта. Препоръчително е да се разчита на 10 мг на всеки килограм маса.

Оказва се, че еднократна доза за дете с тегло 24 kg е равна на 240 mg парацетамол. На всеки 5 ml сироп или суспензия има точно 120 mg активно вещество. Въз основа на това изчислете каква доза трябва да се даде на детето.

Колко mg парацетамол може да се прилага на дете

Парацетамол за деца - ще спаси детето от топлината и болката

Показания и противопоказания за предписване на парацетамол за деца

Парацетамолът се предписва на деца главно като противогрипно средство. В същото време практикуващите знаят, че температурата, причинена от сезонни вирусни заболявания - остри респираторни вирусни инфекции и грип - е най-добре намалена от парацетамол. Ако бактериално усложнение започне на фона на вирусна инфекция, много по-трудно е да се понижи температурата с парацетамол и това трябва да бъде сигнал на родителите да отидат при лекар. Парацетамол ще помогне в случай, че температурата се повиши след ваксинацията.

Парацетамол може да се дава на дете, ако има тежка главоболие или болка в зъбите, болка в мускулите или ставите или болка, причинена от нараняване. Но в никакъв случай не трябва да се дава парацетамол за коремна болка - това може да „намаже” картината на такива опасни заболявания като остър апендицит, което ще доведе до сериозни усложнения.

След прием на парацетамол е необходимо да се консултирате с лекар, за да разберете защо детето има треска или болка.

Противопоказания за получаване на парацетамол са значителни нарушения на черния дроб и бъбреците, кръвни заболявания (парацетамол инхибира синтеза на всички клетъчни елементи на кръвта), вродена недостатъчност на някои ензими (например глюкоза-6-фосфат дехидрогеназа), неонатален период (до един месец от живота). Независимо, майката не може да реши за назначаването на парацетамол на дете до три месеца - целесъобразността на такова назначение се определя само от лекар.

С грижа, парацетамол се предписва на деца със захарен диабет, с леки нарушения на черния дроб и бъбреците.

Как да приемате парацетамол

Детският парацетамол се произвежда в суспензия, в 5 мл от която (това съответства на чаена лъжичка) съдържа 120 мг от лекарството. Преди употреба суспензията трябва да се разклати старателно. Единична доза от парацетамол е 10-15 mg на килограм тегло на бебето. Средни възрастови дози парацетамол:

  • от един месец до три - назначен само от педиатър;
  • от три месеца до една година - 2,5–5 ml (половин или пълна чаена лъжичка) - 60–120 mg - от една година до шест години - 5–10 ml (една или две чаени лъжички) - 120–240 mg;
  • от 6 до 14 години - 10-20 ml (две до четири чаени лъжички) - 240–480 mg.

Не е възможно да се използва парацетамол за дълго време - това е симптоматично средство, което се използва при спешни случаи. Като противогрипно средство се препоръчва да се дава не повече от три дни подред, като упойка - не повече от пет.

Странични ефекти на детския парацетамол и неговото предозиране

Нежеланите реакции при приема на парацетамол могат да се проявят като гадене, повръщане и алергични реакции. Промените в кръвта могат да се развият - намаляване на броя на белите кръвни клетки, включително и на зърнести (това намалява имунитета и прави детето уязвимо на инфекция), тромбоцити (заплаха от кървене), а понякога и всички кръвни клетки. При продължителна употреба на парацетамол в големи дози, той може да има токсичен ефект върху черния дроб и бъбреците, причинявайки различни видове анемия.

С предозиране на парацетамол, детето се появява тежка бледност, гадене, повръщане, вероятно токсичен ефект върху черния дроб, който се проявява няколко дни след приема на лекарството.

В случай на предозиране се препоръчва незабавно да се извика линейка и преди пристигането й да се измие стомаха на детето (не по-късно от четири часа след приемането на парацетамол) и да се пият няколко счукани таблетки от активен въглен във вода.

И все пак е по-добре парацетамол да бъде предписан на детето от лекар.

Възможно ли е да се дадат на деца парацетамол таблетки

Всяка майка в процеса на отглеждане на дете се сблъсква с болести, които причиняват треска. Към днешна дата има голям брой антипиретици, но все пак най-популярният от тях е парацетамол.

За лечение на деца, предпочитание се дава на най-безопасните лекарства, а парацетамолът може да предизвика сериозни странични ефекти.

Що се отнася до назначаването на таблетки парацетамол, педиатрите са разделени на 2 лагера: някои позволяват да се предписват, а други силно се противопоставят.

Преди да отговорите на въпроса: дали е възможно да се дадат на деца парацетамол таблетки, помислете как действа върху тялото.

Парацетамол в процеса на метаболизма има особеност: да попадне в черния дроб, да се превърне в по-токсични метаболити, които имат изразено токсично въздействие върху детския черен дроб. Но значително увреждане на този орган се наблюдава само при продължително приложение или предозиране.

Други нежелани реакции:

  • гадене, диспепсия;
  • алергични реакции;
  • потискане на хемопоетичната система;
  • нарушена бъбречна функция.

Въпреки сериозните странични ефекти, таблетките Paracetamol са много ефективни при понижаване на температурата. Действието му се основава на блокадата на специален ензим циклооксигеназа, който участва в синтеза на арахидонова киселина. Тя е предшественик на силни пирогени. Поради високата си ефективност СЗО препоръчва използването й като противогрипно средство за деца. Това е абсолютно показано за деца, при които повишаването на температурата е придружено от гърчове.

Дозировка в таблетки:

  • 0-3 месеца - 10 mg на килограм тегло 4 пъти на ден след 6 часа
  • 3 месеца - година - дневна доза от 60-120 mg, разделена на 4 дози
  • 1-5 години - 120-150 mg на ден в 4 разделени дози
  • 6-12 години - 250-500 mg / ден, разделени на 3-4 дози

Максималната дневна доза е 60 mg на kg дете

Как да се дават таблетки парацетамол на деца:

Поради ниската адаптивност на децата под една година, температурата спада след 38 градуса. По-стари - след 38, 5 градуса. Необходимо е стриктно да се спазва дозата и честотата на приложение.

Препоръчително е да се избягва приема на Парацетамол, ако бебето е на по-малко от 2 месеца. Продължителността на лечението не трябва да бъде повече от 3 дни, за да се избегне токсичното увреждане на черния дроб.

Може ли да се дадат на деца парацетамол таблетки?

От гореизложеното може да се заключи, че парацетамолът изобщо не е безопасно средство и трябва да се приема само по указания и предписани от лекар лекарства.

Според повечето педиатри, таблетките Парацетамол не трябва да се дават на деца под 6 години, като се предпочитат други форми на освобождаване:

Описание и дозировка на парацетамол за деца

Възможно ли е да се даде парацетамол на деца и в каква доза. Този инструмент ефективно се справя с високите температури, докато причината за заболяването няма ефект, а само блокира симптомите - болка и треска. Дали неговото приемане е оправдано и какво е това лекарство, научете от тази статия.

Каква температура може да се блъсне

Повишената телесна температура може да бъде резултат от различни възпалителни процеси, вирусни или бактериални инфекции. Така че тялото се бори с патогените. Температурата не надвишава 38,5 0 (за деца под 5 години - 38 0 C), лекарите не се препоръчва да свалят, за да не се намесва с естествените защитни механизми.

Учените са открили, че повечето вируси и бактерии умират при такива температури или оцеляването им е застрашено. Обаче, в случай на зъби при бебета, хипертермията не носи никаква функционална значимост, следователно е възможно да се даде на дете антипиретици при по-ниски нива от 38-38,5.

По-високата ефикасност на парацетамола при вирусни инфекции, като антипиретик

Подобна реакция е възможна и като последица от ваксинацията. Затова винаги е необходимо да се поддържат антипиретици и обезболяващи средства в комплекта за първа помощ.

Парацетамол се използва широко за облекчаване на симптомите на треска. Също така, това лекарство има аналгетичен ефект, така че се използва за главоболие, зъбобол, мускули и други видове болка. Действието е насочено директно към мозъчните центрове за терморегулация и болка.

Какво представлява това лекарство

Парацетамолът е ненаркотичен аналгетик. Противовъзпалителният ефект е толкова слабо изразен, че назначаването му не се взема предвид. При проблеми с кръвното налягане лекарството е абсолютно безопасно.

Инструментът не е антивирусен или антибиотик, неговото действие е изключително симптоматично.

Парацетамолът трябва да се приема с повишено внимание при заболявания на бъбреците и черния дроб, както и при захарен диабет, когато става въпрос за суспензия или сироп. Това лекарство е противопоказано и в случаи на непоносимост към фруктоза. Възможни са алергични кожни реакции под формата на уртикария, сърбеж, зачервяване.

Ефектът на парацетамол започва средно четиридесет минути след поглъщане. По-рационално е да го приемате след час-два след хранене, тъй като лекарството се пие веднага след хранене ще се абсорбира много по-дълго, което ще забави началото на ефекта.

На празен стомах парацетамол също е противопоказан, за да се избегнат реакции от страна на стомашно-чревния тракт.

Формуляр за освобождаване

Парацетамолът се предлага в различни форми:

  • таблетки (200, 325, 500 mg);
  • ректални супозитории (80, 170, 330 mg);
  • сироп (120, 125 mg / ml);
  • суспензия (120 mg / 5 ml).

На каква възраст се допуска парацетамол?

За да изчислите правилно дозата на лекарството, е необходимо поне да знаете теглото на детето. За изчисление използвайте формулата: 10-15 mg от активната съставка на 1 kg тегло. Приемайте до 4 пъти на ден, на интервали от 4-6 часа.

Парацетамол може да се дава на деца след 1 месец. Въпреки това, ако ситуацията изисква, лекарството се използва за новородени. В този случай лекарството се предписва изключително от лекаря, обикновено под формата на суспензия. Тази форма на парацетамол не съдържа етилов алкохол, затова е по-предпочитана за най-малките. Дозата се изчислява строго по формулата, тъй като малкият организъм е в състояние да реагира дори до лек излишък на дозата.

Свещи с парацетамол са по-удобна форма за деца от първите 6 месеца от живота.

За деца на възраст над 3 месеца е възможно да се използват под формата на сироп или ректални свещички. Сиропът има вкус, но не се препоръчва да се разрежда. По-добре след като я вземете, дайте на детето да пие вода. Ефектът при вземане на сироп идва по-бързо, но с въвеждането на свещи, той е по-дълъг.

Супозиториите се предлагат в дози от 0,08, 0,17 и 0,33 g за деца до 12 месеца, 1-6 години и съответно 7–12 години.

Приемайте лекарството само в случай на спешност. Ако еднократният прием се справи с топлината, не трябва да продължите да използвате, за да предотвратите повишаване на температурата.

Възможно ли е да се дадат на деца парацетамол таблетки

Под формата на таблетки, парацетамолът се предписва по правило за по-големи деца и възрастни. Въпреки това, ако няма затруднения с преглъщането, в тази форма е възможно употребата на лекарството от 3-годишна възраст.

Таблетките се предлагат в дози от 200, 325 и 500 mg.

Понякога лекарите предписват таблетки парацетамол на деца на възраст 2 години. За такива малки трябва да се раздробят и разредят с чаена лъжичка вода. Но лекарството има много горчив вкус, който е малко вероятно да задоволи бебето. Следователно, за тази възраст, е по-добре да се използват сироп или ректални супозитории.

В 5 мл сироп - 1 ч.л., съдържа 120 мг парацетамол

В анотацията към таблетките Парацетамол се посочва, че лекарството е разрешено за деца от 3 години. Повечето педиатри не препоръчват приемането на хапчета за деца под 5 години.

В 3-6 години, допустимата единична доза - 150-200 мг. Най-удобната форма на таблетките е 200 mg. За деца с ниско телесно тегло за едно приложение може да е достатъчно и половината от хапчето.

Учениците на възраст 8-9 години могат безопасно да се дават през цялата таблетка от 325 mg. Честотата на приложение е еднаква за всяка доза - интервал от най-малко 4 часа, от 1 до 4 пъти на ден.

За да се приеме парацетамол за понижаване на температурата, се препоръчва не повече от 3 дни, за да се облекчи болката от различно естество - до 5 дни.

Какво може да бъде в случай на предозиране

При комплексното лечение на заболяването, в комбинация с други лекарства, трябва да се внимава, тъй като те могат да съдържат и парацетамол. В този случай е възможно отравяне на тялото.

Не оставяйте лекарства без надзор на място, достъпно за деца. Един сладък сироп, след като веднъж е в ръцете на бебето, може да го хареса, но нежеланите последствия не могат да бъдат избегнати.

Дневната доза не трябва да надвишава 60 mg / kg от теглото на детето, а единична доза от 140 mg / kg води до смърт. Така че най-добре е да приемате 10-15 мг на 1 кг тегло.

Ако температурата се загуби не е много ефективна, не трябва да се стреми да подобри ефекта чрез увеличаване на дозата на лекарството или честотата на неговото използване. В този случай трябва да се консултирате с Вашия лекар и да изберете други средства.

Във всеки случай, дори ако се следват препоръките за кандидатстване, трябва да се следи състоянието на пациента, така че без загуба на жизнените минути да се вземат мерки в случай на индивидуална непоносимост или предозиране.

При превишаване на нормите на дозиране или при продължително приемане на парацетамол е възможно проявление на следните симптоми:

  • бледа кожа;
  • гадене;
  • повръщане;
  • болка в черния дроб;
  • повишен билирубин в кръвта;
  • бъбречна недостатъчност;
  • аритмия;
  • панкреатит;
  • коремна болка;
  • кома.

Първите признаци на предозиране могат да се проявят както в първия ден с предозиране с еднократна доза, така и постепенно при продължителна употреба на лекарството.

Спешна помощ при интоксикация е незабавно да спрете приема на лекарството, за предпочитане последвано от стомашна промивка. Няма да е излишен прием на ентеросорбент. След като е предприела първите необходими мерки, е наложително да се поиска спешна помощ.

Не приемайте лекарството в доза от 60 мг на 1 кг телесно тегло на детето. При увеличаване на дозата над 150 mg на 1 kg е възможно летален изход.

данни

Въпреки относителната безопасност на лекарството, е необходимо да се помнят възможните сериозни последствия и в никакъв случай да не се самолечи, особено когато става въпрос за здравето на детето. Въпреки това, в спешни случаи, родителите трябва да знаят какво да направят, за да осигурят спешна помощ на бебето преди пристигането на лекаря.

Повишаването на температурата е само симптом. Действайки само върху него, не е възможно да се спре хода на заболяването. Ето защо приемането на парацетамол може да помогне за облекчаване на треска или болка, но само лекуващият лекар трябва да определи причината за заболяването и да предпише подходящо лечение.

Как да изберем термометър за дете, прочетете тук, защото освен живак има и по-удобни форми за новородени, под формата на зърно, или капризни - безконтактни термометри.

Препоръчваме ви да прочетете статията за това, кои са първите стъпки, които трябва да се предприемат, ако детето се намокри.

Описание и дозировка на парацетамол за деца: 1 коментар

Основните предимства на парацетамола са, че лекарството определено е по-евтино от другите антипиретични и аналгетични лекарства и не дразни чревната лигавица Бързата ефикасност на лекарството се дължи на факта, че лекарството бързо попада в кръвта.

2.1.3. парацетамол

Човечеството е използвало парацетамол за 120 години - лекарството се използва от 1893 г. и се счита за един от най-безопасните НСПВС.

Парацетамолът има много ниска противовъзпалителна активност, тъй като почти няма ефект върху СОХ, който се произвежда в периферните органи и тъкани. Поради това, лекарството е лишено от странични ефекти, присъщи на по-голямата част от НСПВС - не дразни стомашната лигавица и не предизвиква нарушения на водно-минералния метаболизъм.

В същото време, парацетамолът има ефект върху СОХ, който се произвежда в мозъка - затова се свързва неговата активност като антипиретично и аналгетично средство.

Парацетамолът се абсорбира перфектно от стомашно-чревния тракт [1], поради което се използва главно за лекарствени форми, предназначени за перорално и ректално приложение (но съществуват и съществуват и форми за парентерално приложение). Максималната концентрация на лекарството в кръвта се достига в рамките на 30 минути след поглъщане, а ефектът на лекарството продължава 3-4 часа.

Важна информация за парацетамола:

  • Парацетамолът е просто уникално лекарство за своята безопасност: дори непреднамереното превишаване на препоръчваните дози от 3-4 пъти в повечето случаи не води до нещо опасно. Обаче съзнателното провеждане на такива експерименти е неприемливо;
  • използването на парацетамол може да бъде придружено от алергични реакции и странични ефекти от черния дроб (най-често), бъбреците, хемопоетичната система;
  • страничните ефекти са редки, но вероятността за тях е най-тясно свързана с дозата и продължителността на лекарството. Затова е силно препоръчително да не се превишава допустимата доза и продължителността на приложението;
  • единична доза парацетамол над 140 mg / kg, в повечето случаи, води до много тежко (често фатално) увреждане на черния дроб;
  • Оптималната еднократна доза е 10-15 mg на 1 kg тегло на детето. Тоест, дете, което тежи 10 кг, може да получи 100-150 мг парацетамол едновременно. Повторете лекарството може да бъде не по-рано от 4 часа, броят на такива повторения - не повече от 4-5 пъти на ден, но във всеки случай, дневната доза парацетамол не трябва да надвишава 60 мг / кг (според клиничния доклад на Американската академия по педиатрия "Треска и антипиретик") Употреба при деца "от 28 февруари 2011 г. Максималната дневна доза парацетамол може да се увеличи до 90 мг / кг;
  • дори малко количество алкохол драстично увеличава вероятността от странични ефекти от черния дроб и панкреаса. Тази вероятност нараства многократно с леко предозиране на лекарството. Някои лекарства, приемани с парацетамол, също увеличават риска от странични ефекти - например, антибиотик рифампицин, НСПВС бутадион, барбитурати и др.
  • изчисляването на необходимото количество лекарство не може всички родители [2], в същото време, всички предназначени за деца лекарствени форми на парацетамол съдържат достатъчно подробни инструкции. Инструкциите, като правило, описват не сложни и неразбираеми mg и kg, а такива доста достъпни понятия като възраст и брой лъжици медицина. Въпреки това, ние обръщаме внимание на факта, че при изчисляване на оптималната доза приоритет се дава именно на теглото на детето, а не на неговата възраст;
  • максимална продължителност на използване:
    • деца под 6 години - 3 дни;
    • деца над 6 години - 5 дни;
  • Парацетамолът се произвежда от стотици компании под стотици различни имена и десетки дозирани форми. Разликата в цените често е десетократна. Ефективността на лекарството се определя преди всичко от дозата, а не от формата на освобождаване, красотата на опаковката и търговското наименование;
  • Парацетамол, използван в супозиториите (ректални супозитории), показва по-бавно ефекта му в сравнение с поглъщането. Но този ефект е по-траен;
  • ако е лошо (висока температура) точно сега и трябва да получите бърз ефект - оптимално използване на течни лекарствени форми (сиропи, капки, разтвори, разтворими прахове); Желателно е лекарството да се загрее до телесна температура - това ще създаде условия за най-бързо усвояване на лекарството от стомаха в кръвта;
  • ако повишаването на телесната температура е умерено, но искам да спя спокойно през нощта, тогава свещта с парацетамол преди лягане е най-добрият вариант. При ректално приложение абсорбцията на парацетамол не е толкова активна и пълна, както при перорално приложение, следователно, когато се използват свещи, еднократна доза е по правило не 10-15, а 20-25 mg / kg. Още веднъж определям вниманието: колкото по-висока е телесната температура, толкова по-бавна е абсорбцията на парацетамола от ректума;
  • широко разпространено е приемането на парацетамол под формата на сиропи, капки, суспензии, сладки таблетки за дъвчене. В същото време, използването на гореспоменатите лекарствени форми води до факта, че в допълнение към необходимата подготовка, детето получава цял набор от подсладители, аромати и аромати. Истинската практическа последица е алергичните реакции; В същото време, алергиите към т.нар. „други съставки” се наблюдават многократно по-често от непоносимост към специфично и в момента необходимо фармакологично вещество. Това означава, че алергията или индивидуалната непоносимост към парацетамол е изключително рядка, но никой практикуващ педиатър няма да рискува същото за парацетамол сироп, независимо от производителя и съответно търговското наименование;
  • За деца, които нямат проблеми с приема на лекарства (готови да преглъщат и имат възможност да преглъщат), таблетките парацетамол са оптимални: минимална цена, без риск от алергия към допълнителни съставки, прогнозираното бързо начало на терапевтичния ефект. Таблетките парацетамол от 200, 325 и 500 mg, налични в аптечната мрежа, позволяват подбора на дозата за деца на възраст между 4 и 5 години;
  • свещи с парацетамол - идеална лекарствена форма за деца от първата половина на годината на живот и за деца с тенденция към алергични реакции. У дома използването на свещи няма алтернатива, когато е невъзможно да се вземе парацетамол през устата (повръщане, „не искам“, боли ме гърлото);
  • с подходящи показания и под наблюдението на лекар, е допустима употребата на парацетамол по време на бременност и кърмене. По-малко от 1% от приетата от майката доза прониква в млякото, като в същото време въпросът дали да се прекъсне кърменето остава отворен и във всеки случай се решава индивидуално, като се вземе предвид възрастта и здравето на детето;
  • обърнете внимание! Ефективността на парацетамол е висока точно при вирусни инфекции. Най-честата причина за употребата на антипиретици са остри респираторни вирусни инфекции (ARVI). Парацетамол, както вече знаем, практически няма противовъзпалителен ефект, следователно при бактериални инфекции, ако се появят усложнения от същия ОРВИ, парацетамолът помага за кратко време или изобщо не помага. По принцип не е възможно да се постигне значително понижение на телесната температура при всяка сериозна инфекция. Ето защо парацетамолът винаги трябва да бъде в къщата, защото помага на родителите правилно да оценят тежестта на заболяването: ако след приемането му, телесната температура бързо намалява, тогава с висока степен на вероятност можем да заключим, че детето няма нищо ужасно (по-ужасно от ТОРС). Но ако ефектът от получаването на парацетамол отсъства, то вече е време да се появи и да не се отлага посещението при лекаря.

По-долу ще видите таблица и ще има много такива таблици в нашата директория.

  • Първият ред е международно непатентно или често използвано наименование на руски език (който е забравил какво се казва, преработва 1.4.);
  • вторият ред е международното непатентно наименование (INN) на активното вещество или друго общоприето име на латински език;
  • всички останали линии са търговски наименования и дозирани форми под това име.

Какви дози трябва да се прилагат при деца с парацетамол

През пролетта и есента децата са изложени на пристъпи на респираторни вирусни инфекции. Такива заболявания са придружени от кашлица, хрема и, разбира се, висока температура. Изключително популярно лекарство, което може да елиминира симптомите на студа е парацетамол. Предимството на лекарството е неговата ефективност и ниска цена, което гарантира абсолютната наличност на лекарството.

Но напоследък децата все повече се приемат в болница със симптоми на предозиране на лекарства поради неправилна доза от лекарството. Не всички майки знаят, че дозата трябва да се изчисли въз основа на възрастта на бебето и да даде на бебето цялото хапче, дори две. За да се избегне отравяне, по-добре е да се проучат инструкциите за употреба, преди детето да приеме лекарството.

описание

"Парацетамол" в по-голямата си част е антипиретично средство. Той засяга централната нервна система, като блокира нервните импулси, които разказват на бебето за болестта. В крайна сметка, температурата е защитна реакция на тялото, в резултат на проникването на бактерии и вируси в нея.

Инструментът помага не само от топлината. Парацетамолът може да се използва и като анестетик по време на зъбобол, мигрена, болки в тялото.

Въпреки безопасността в сравнение с други лекарства, употребата на парацетамол все още е ограничена до противопоказания:

  • индивидуална непоносимост;
  • възраст до три месеца;
  • чернодробно заболяване;
  • възпаление на ректума;
  • гастрит и язва на стомаха.

доза

При лечението трябва да спазвате правилната доза парацетамол за деца от различна възраст. В таблетки (прочетете повече: парацетамол таблетки), лекарството се предписва от 3 месеца, когато няма други опции (сироп, свещи). Предварителното хапче се раздробява и разтваря в малко количество вода.

Много по-удобно е да се хранят новородените с лекарството под формата на суспензия или сироп. Има горчиво-сладък вкус. Средствата в течна форма са по-лесни за дозиране поради мерителната лъжица, доставена с лекарството.

Възложени на дете от 3 месеца до 12 години:

Новородените са противопоказани таблетки и някои бебета не могат да пият сиропи поради непоносимост към захар и други компоненти. В този случай се препоръчва използването на ректални супозитории с парацетамол (супозитории):

Колко парацетамол е приемливо да се вземе дете, ако температурата не падне? Наблюдавайки възрастовите дози, в случай на нужда се разрешава да се прилага лекарството на всеки 6-8 часа.

Много майки се опитват спешно да намалят температурата на бебето, като използват парацетамол заедно с аналгин. Въпреки това педиатрите не одобряват такава комбинация. Отдавна аналгинът не се използва в медицината като средство за температура, тъй като има само аналгетичен ефект.

свръх доза

Има няколко причини за предозиране на наркотици:

  • неправилна доза;
  • комбинирана употреба на лекарства, съдържащи парацетамол.

Предозиране възниква поради превишаване на дневната доза (60 mg на kg телесно тегло). Той се проявява 12 до 24 часа след приема на лекарството. Предозирането се характеризира със следните симптоми:

  • след като са открили признаци на предозиране при деца над 2-годишна възраст, е необходимо да му дадете да пие голямо количество вода, отколкото да предизвиква изкуствено повръщане;
  • детето приема активен въглен (1 таб. на 10 kg тегло);
  • Не забравяйте да се обадите на линейка.

Помощ при алергична реакция

Индивидуалната непоносимост към лекарството може да предизвика алергична реакция (оток, уртикария). В такива случаи, детето се нуждае от антихистамин наркотик suprastin.

Присъдата

"Парацетамол" се използва като антипиретично и аналгетично средство. То се понася добре от децата, но за да се избегне предозиране, е необходимо да се използва лекарството в съответствие с възрастта на детето.

Парацетамол за деца: състав, противопоказания, характеристики на рецепцията за различни възрасти

Парацетамол за деца се предписва при първите признаци на остра респираторна инфекция. Лекарството помага на детето бързо да се справи с болестта. Лекарството безопасно и ефективно облекчава симптомите на настинка, притъпява болката, а при правилно подбрани дози рискът от усложнения е минимален. Понякога лекарството под формата на таблетки се предписва на деца в ранна възраст.

Снимка от etosustav.ru

Състав и механизъм на действие

Парацетамолът е ненаркотичен аналгетик. Лекарството блокира вещества, които провокират възпаление и треска.

Лекарството съдържа:

  • Активното вещество е парацетамол. Основният компонент на лекарството, той премахва треска, втрисане, облекчава болката в мускулите. Механизмът на неговото действие се основава на проникването в кръвта и свързването на специални ензими на простагландини, които влияят на температурните центрове на мозъка.
  • Допълнителни вещества. Те включват лактоза, талк, калций. Тези компоненти образуват по-голямата част от таблетката, частично отстраняват неприятния й вкус. Те също така осигуряват равномерно смесване на веществото в червата и абсорбция в кръвния поток.

След колко време парацетамолът отслабва бебето? Ефектът на лекарството започва 20 минути след приложението и достига максимум след 1-1,5 часа.

Ефективността на лекарството се проявява в такива ефекти:

  • Антипиретичното. Най-силният, следователно, парацетамол се предписва на деца от температура, която се повишава до високи стойности.
  • Облекчаване на болката При умерени дози има аналгетичен механизъм. Парацетамол може да се дава на дете от зъбобол, втрисане, спазми.
  • Лекува възпаление. Изразява се по-слабо от други.

Формуляр за освобождаване

Таблетките парацетамол се предлагат в две дози - 200 и 500 mg. В съветската медицина режимът на лечение е избран за дете от 5-6 години. Според съвременните идеи на педиатри, предписването на лекарство е приемливо от 3 месеца.

Могат ли таблетките парацетамол да се дават на кърмачета? Този метод на допускане е разрешен, но само при спазване на предпазните мерки. Сладки сиропи или прахове се препоръчват за деца под 5-7 години, за да приготвят карамел.

Показания и противопоказания

Обикновено приемът на парацетамол има две цели - елиминиране на болката и повишена температура. Въз основа на това се формира списък с препоръки.

Парацетамол се дава на деца при следните условия:

  • Треска. Той може да бъде причинен от вирусни, бактериални или гъбични заболявания. Парацетамол често се предписва за ARVI, бронхит, пневмония и за варицела при деца.
  • Болезненост. Тази група включва симптоми като миалгия, болки в ставите, които често съпътстват инфекциозните заболявания. Лекарството може да се предписва за ревматоиден артрит, когато се наблюдават изброените симптоми.
  • Невралгия. Отделна група се състои от заболявания, при които нервите са повредени. В този случай се притеснявайте силна болка, усещана върху определена повърхност на кожата.

Винаги трябва да помните, че парацетамол за бебета може да се предписва само от 3 месеца и в по-голяма възраст. Всеки родител трябва да знае, че понижаването на температурата и облекчаването на болката не лекува основната патология, но е временна мярка за спиране на неприятните симптоми. Това означава, че лекарството ви кара да се чувствате по-добре, но помага за лошо справяне с причината за заболяването.

Изброяваме основните противопоказания за получаване на парацетамол при деца:

  • Индивидуална нетърпимост. Приемът на хапчета е неприемлив, ако бебето има алергична реакция към тях.
  • Заболявания на черния дроб и бъбреците. С поражението на тези телесни филтри, дори най-безвредните лекарства могат да навредят.
  • Нарушаване на асимилацията на галактоза и глюкоза. Това включва и дефицит на лактоза. В тези случаи лекарството не се абсорбира, може да има разстроено изпражнение (диария или запек).

При липса на тези рискове парацетамол може да се дава на детето, като същевременно се следи общото му състояние и натиск. Ако в рамките на няколко дни от приема на парацетамол няма положителен ефект, трябва да се консултирате с лекар.

Дозиране и администриране

Таблетките се приемат орално, за предпочитане след хранене и се измиват с чаша течност. Дозировката, честотата на лечението и продължителността на лечението се определят по възрастови критерии.

Как да се даде хапче, ако детето не може да го погълне?

Приемането на парацетамол на дете под 5 години е доста трудно. Съдържанието на хапче е неприятно на вкус, а твърдата форма понякога провокира рефлекс.

За децата през първите 3 години от живота, можете да опитате раздробяване на хапчето и да го смесите с пудра захар, добавете към сладък чай или компот. Тази смес ще намали леко ефекта на лекарството, но детето ще може да го погълне.

Когато все още е невъзможно да се вземе лекарството, ще трябва да си купите парацетамол в сироп или прах - можете дори да ги пиете на бебето.

Дози за деца от различна възраст

Отбележете дневната доза парацетамол за деца от различна възраст:

  • от 3 до 6 месеца - 80 mg;
  • от 6 до 12 месеца - 80 mg;
  • 1-2 години - 80 mg;
  • 2-4 години - 150 mg;
  • 4-6 години –150 mg;
  • 6-8 години - 250-300 mg;
  • 8-10 години - 250-300 mg;
  • 10-12 години - 250-300 mg.

Тези дози са одобрени от д-р Комаровски, който ги счита за най-оптимален. Изчисляването на парацетамол в по-напреднала възраст, например от 9-годишна възраст, може да варира в зависимост от теглото на детето. Режимът на лечение трябва да бъде под наблюдението на лекар.

Колко пъти на ден да приемате хапчета?

Ако болката е умерена и температурата не се повиши над 37 ° С, препоръчително е дневната доза да се раздели на 2-3 дози. Ако лечението се извършва за първи път, по-добре е да се пие половината от нормата, а ако се чувствате добре, вземете останалата част от парацетамола отново.

Колко дълго може да бъдете лекувани?

Курсът на третиране при повишаване на температурата не трябва да бъде по-дълъг от 3 дни. Ако лекарството се използва за облекчаване на болката, максималната продължителност на лечението е 5 дни. За децата е строго забранено да превишават дозите самостоятелно.

Взаимодействие с други лекарства

При провеждане на цялостно лечение трябва да са наясно с особеностите на взаимодействието на парацетамол с други лекарства. Ако детето вече е приемало хапчетата, не се препоръчва приемането на барбитурати, изониазид и зидовудин поради риск от увреждане на черния дроб.

Комбинираният прием с кофеин, кодеин или аспирин е нежелателен, тъй като ефектът от тези средства ще се увеличи значително. Не можете да пиете хапчета с активен въглен, защото парацетамолът няма да има време да се засмуква в кръвния поток.

Странични ефекти и предозиране

Понякога след приемане на хапчетата се появяват усложнения. Най-често срещаните са:

  • развитие на алергична реакция;
  • гадене, газове и разстройства на изпражненията;
  • повишена сърдечна честота;
  • в тежки случаи се наблюдава намаляване на концентрацията на кръвните клетки.

При предозиране на парацетамол при деца, се развиват допълнителни симптоми под формата на над-повръщане, повишено налягане, задух, болка в областта на бъбреците и е възможна загуба на съзнание.

При такива симптоми трябва незабавно да се консултирате с лекар и да съобщите за възможно предозиране на парацетамол. В спешни случаи, стомашна промивка, поддържаща терапия.

Други форми на освобождаване на парацетамол

Снимка от o-krohe.ru

При липса на противопоказания, родителите сами решават коя форма на парацетамол е по-подходяща за техните деца. Парацетамол за новородени е наличен под формата на сироп. Позволено е да се пие от раждането, като се спазва строго дозата. Той е приятен на вкус, бързо се абсорбира. Този вариант е по-скъпо хапчета - в рамките на 100 рубли.

Можете да си купите прах за приготвяне на сладка напитка, средната му цена е 60-80 г. Ректалните свещички се продават на същата цена. Всички посочени цени са валидни за декември 2018 година.

аналози

Изброяваме известните аналози на лекарството:

  • Panadol. Активната съставка е парацетамол. Произвеждат се два вида таблетки: в блистер с черупки и разтворими във вода, които могат да бъдат закупени в рамките на 50 p. Друга форма на производство са ректални супозитории, които са два пъти по-скъпи.
  • Efferalgan. Лекарство на базата на парацетамол, което се произвежда под формата на сладък сироп и струва 150 рубли. и в таблетки за разтваряне във вода на 100 рубли. на опаковка. Благодарение на тази форма Efferalgan се абсорбира добре в червата.
  • Tsefekon D. Ректални свещички, които могат да бъдат закупени в рамките на 50 p. Активната съставка е също парацетамол, който се абсорбира добре през капилярите на ректума. Страничните ефекти от тази форма са по-малко, отколкото от класическите хапчета.

Парацетамол за деца се счита за един от най-безопасните лекарства, който бързо анестезира и намалява температурата. По време на лечението, дозата трябва да се спазва стриктно и ако се появят странични ефекти, незабавно се обадете на лекар в къщата. Курсът на домашна терапия не трябва да надвишава 3-5 дни.

Автор: Денис Филин, лекар,
специално за Mama66.ru

Полезно видео за това как да се даде на детето парацетамол и ибупрофен

Списък на източниците:

  • Осипова Н.А., Абузарова Г.Р., Петрова В.В. Принципи за клинично използване на наркотични и ненаркотични аналгетични лекарства за остра и хронична болка. Метод. ръководство МЗ и СР RF. - М., 2005. - с. 79.
  • Нестероидни противовъзпалителни средства. (Редакция. Член) // Wedge. Farmacol. и фармакотер., 1994, 3, 6-7.
  • Фисенко В.П. Парацетамол: проблеми с ефикасността и безопасността // Фармакологичен комитет на Ведомости. - 1998. - № 4. - стр. 3-4.

Как да се дават таблетки парацетамол на деца: правилна доза

Сред популярните средства за справяне с треска и болка при децата са хапчета, при които парацетамолът действа като активно вещество. Счита се за най-ефективното и безопасно за тялото на детето.

Препаратите на базата на парацетамол имат три основни свойства: те облекчават температурата, възпалението и болката.

  • Борба с висока телесна температура по време на простуда, ARVI или грип. Може да се прилага на деца на възраст 2 месеца след намаляване на допустимата доза.
  • Понижаването на температурата започва бързо и има дълготраен ефект - не се наблюдава по-нататъшно увеличение.
  • При някои деца високата температура може да бъде придружена от спазми. Парацетамол е разрешен за такива неприятни симптоми.
  • Намалява или елиминира болката. Например, зъб или главоболие.
  • Успоредно с това можете да давате и други лекарства. Nurofen като активна съставка съдържа ибупрофен, така че тяхната ротация е позволена.

Трябва да се има предвид, че парацетамолът елиминира само симптомите на заболяването, но не е предназначен за неговото лечение. Основната причина за болката или треската трябва да бъдат идентифицирани и лекувани с други лекарства.

Дозировка на лекарството

Парацетамолът се предлага в три основни форми: свещи, хапчета и сиропи. Можете да си купите в аптека средства, където активната съставка е в чиста форма - например, Panadol. Таблетките Panadol, в допълнение към активната съставка, имат натриев бикарбонат, който създава алкална среда в организма. Благодарение на това Panadol действа по-бързо.

свещи

Те се поставят ректално - в ануса на детето. Преди процедурата трябва първо да измиете ръцете си. Бебето сложи, обърни се на една страна, огънете краката и ги натиснете към корема. Бавно и внимателно поставете супозитория. Активното вещество се абсорбира от чревните стени и има бърз ефект при висока температура. Деца до три месеца, дозата се избира само от лекар.

В аптеката можете да намерите следната доза от лекарството:

  • от 3 месеца до една година, свещи се предписват на 0,08 грама;
  • от 1 година до 3 години - 0, 17 грама;
  • от 3 години до 6 - 0, 33 грама;
  • От 6 години и повече се предписват два супозитории от 0, 33 грама.

Не използвайте повече от 4 свещи на ден.

таблетки

Те са разрешени за деца от две години. На детето се дава лекарство, предварително смачкано и разредено с вода. Детските парацетамол таблетки се предлагат в доза от 200 mg:

  • от 2 години до 6 назначават по 1-2 таблетки едновременно;
  • от 7 до 12 години е разрешено едно пълно хапче;
  • Деца над 12 години могат да дават по две таблетки наведнъж.

В някои случаи този формуляр може да се приема и деца до една година. Особено когато става въпрос за много високи температури с появата на спазми. В такива случаи употребата на лекарството е разрешена в следната доза:

  • от раждането до 3 месеца, дозата е 10 mg на килограм;
  • от 3 месеца до една година, максималната дневна доза е 120 mg;
  • от една до две години максималната дневна доза е 150 mg.

сироп

Тази лекарствена форма има течна консистенция и приятен вкус, така че децата могат лесно да го погълнат. Сироп може да се дава от два месеца. Понякога лекарите, като се има предвид състоянието на детето по време на заболяването, могат да предпишат сироп през първите седмици от живота.

Комплектът включва удобен дозатор за спринцовка или мерителна лъжица, с който се измерва точното количество суспензия. Лекарството не може да се разрежда с вода, по-добре е да се даде на детето да пие, след като го вземе.

Чрез разделянето на спринцовката се набира точната доза:

  • от раждането до 6 месеца, дозата се изчислява от лекуващия лекар;
  • от 6 месеца до една година, максималната доза е 5 mg, минималната е 2,5 mg;
  • до 3 години, дозата е 5 - 7,5 mg;
  • от 3 до 6 години - максималната доза е 10 mg;
  • от 7 до 12 години - около 15 mg.

Лекарството започва да действа в рамките на 30 минути след поглъщане. При висока температура сиропът дава не повече от три дни. Като обезболяващо, лекарството е разрешено за период до пет дни.

Аналогът на лекарството Парацетамол е Panadol. Разрешено е за деца от 3 месеца. Panadol Baby може да се използва за облекчаване на треска, възпаление и болка. Можете да приложите и след ваксинация.

Функции на приложението

Преди да даде лекарство на детето, е необходимо да се консултирате с педиатър. Той ще предпише правилната доза и ще говори за правилата за приемане.

  • Дозата на лекарството зависи от възрастта и теглото на детето.
  • Таблетките парацетамол трябва да се дават за облекчаване на топлината с интервал от 6 часа. Не повече от четири пъти на ден.
  • При деца под една година температурата трябва да се понижи, ако се е повишила над 38 градуса.
  • Не давайте парацетамол на кърмачета повече от три дни. Техните вътрешни органи все още не са напълно оформени, така че на черния дроб се създава допълнително натоварване.
  • Такова антипиретично лечение не трябва да се прилага за профилактика.
  • Малко дете трябва първо да разтвори хапчето във вода.
  • Не трябва да използвате таблетка, предназначена за възрастни - не е възможно точно да се определи дозата.
  • Нурофенът има по-дразнещо действие върху стомаха от Панадол. Затова е по-добре да спрете на последното лекарство.

Съвети за приемане на лекарства, които включват парацетамол

  • Има различни форми на освобождаване на тази активна съставка. Може да бъде в свещи, сиропи или под формата на суспензия. Те са най-подходящи за деца под една година.
  • За да намалите вредното въздействие върху черния дроб, трябва да давате лекарството след хранене.
  • Дозата от 150 mg на килограм тегло е опасна за детското тяло.
  • Предозирането може да се разпознае от следните симптоми: кожата става бледа, появяват се гадене и повръщане. В този случай, спешно трябва да се консултирате с лекар.

Понякога, когато температурата е висока и е трудно да се намали, на децата се предписват две лекарства едновременно: Нурофен и Парацетамол. Дайте тези лекарства, запазвайки интервала. Nurofen действа бързо и ефектът е по-дълъг.

Можете да комбинирате Nurofen с парацетамол по едно и също време. В този случай половината от дозата се взема от всяко лекарство.

Противопоказания

  • Не предозиране на лекарството и честа употреба, което се отразява неблагоприятно на функционирането на черния дроб. Има гадене, повръщане.
  • Индивидуална непоносимост към компонентите на лекарството. Могат да възникнат алергични реакции.
  • За деца под две години парацетамолът трябва да се прилага с повишено внимание - лекарството може да причини астма.
  • Не трябва да давате два парацетамола едновременно. Това ще доведе до отравяне на тялото. Може да се прилага с други антипиретици, например, с Nurofen.
  • Предозиране може да възникне, ако интервалът между лекарствата не се спазва. По-добре е да се комбинират лекарства с народни средства.
  • Лекарството е противопоказано при заболявания като анемия, хипербилирубинемия и нарушения в бъбреците и черния дроб.

Ако се появи поне един симптом, това лекарство трябва да се замени с друго. Nurofen рядко причинява алергии и причинява по-малко увреждане на вътрешните органи. Освен парацетамол, Nurofen се предлага под формата на супозитории, таблетки и сироп.

Аптеките имат много лекарства, които съдържат парацетамол. Panadol се предлага в таблетки, свещи и сиропи. Panadol Baby е специално произведен за малките.

Не забравяйте, че всички лекарства трябва да се държат далеч от деца. По-добре е лекарствата за възрастни да се съхраняват отделно от детските, за да не се бъркат лекарствата поради повишеното вълнение по време на болестното състояние на детето.

Преди да дадете на детето парацетамол, трябва да се консултирате с Вашия лекар. Той е този, който ще ви каже какво е по-добре да изберете формата на дозата, дали да я комбинирате с други антипиретични лекарства. Изчислява точната допустима доза. Само чрез спазване на правилата и препоръките може да се намалят страничните ефекти и предозиране.

Top