Категория

Популярни Публикации

1 Кашлица
Лечение на ринит при възрастни
2 Предотвратяване
Какви лекарства се приемат за бронхит: списък
3 Бронхит
Как да лекува пневмония
Image
Основен // Ларингит

Свещи "Парацетамол" за деца


"Парацетамол" може да се нарече един от най-популярните антипиретици при понижаване на температурата при дете. Лекарите наричат ​​това лекарство безопасно за деца и често се предписват за синдром на треска или болка. Най-малките често се назначават за свещи.

Форма и състав за освобождаване

Супозитории "Парацетамол" се произвеждат от различни фармацевтични компании - Altfarm, Altaivitamin, Biochemist и други. Всички те съдържат парацетамол като основен компонент, осигуряващ свещи с терапевтичен ефект. В зависимост от количеството му в една супозитория, тези дози се различават:

В допълнение към парацетамола, в това лекарство има само една допълнителна съставка, която е представена от мастна основа. Благодарение на такава основа свещта има форма на торпедо, бяло-бял или бял цвят, препаратът лесно влиза в ануса и бързо се разтваря в червата.

Принцип на действие

Парацетамолът действа върху мозъчната тъкан (по-специално върху центровете за болка и регулацията на температурата) чрез блокиране на циклооксигеназата. Оказвайки влияние върху работата на такъв ензим, лекарството понижава телесната температура и елиминира болката, ако са със средна или ниска интензивност. Силно изразено противовъзпалително действие в супозиториите не се отбелязва.

свидетелство

Най-често „парацетамол“ в свещи се използва за понижаване на температурата, причинена от ARVI, варицела, морбили, грип, паротит, херпес или друга вирусна инфекция. Лекарството ефективно се бори с треската, която възниква по време на възпалителни процеси, причинени от бактерии, като възпалено гърло, пиелонефрит или възпалено гърло. В допълнение, това лекарство може да се използва в реакцията на температурата на ваксината. Тъй като супозиториите имат аналгетичен ефект, те могат да се използват и за зъбобол, болки в ставите, гърлото, ухото и друга локализация.

На каква възраст са предписани деца?

Свещи "Парацетамол" не могат да се използват в неонаталния период. Ако бебето е вече на 1 месец, лекарят може да предпише такова лекарство при висока температура, но с някои резерви. За такива млади пациенти, "Парацетамол" се посочва само когато температурата се повиши, което е реакция на ваксинацията. В допълнение, лекарството се използва веднъж.

Ако бебето вече е навършило 3 месеца, можете да използвате свещи без страх. Тази форма на "Парацетамол" е допустима за използване до 12-годишна възраст, като се избира правилната доза за конкретно дете.

Въпреки че вече е възможно да се дават таблетки на пациенти на възраст над 6 години, а парацентамол в суспензия също е разрешен за деца от 3 месеца до 12 години, използването на супозитории понякога е за предпочитане:

  • Първо, ако детето има гадене, и всички лекарства, приемани през устата, предизвикват пристъп на повръщане.
  • Второ, ако малък пациент не понася никакви химически добавки в течна или таблетна форма.

Противопоказания

Супозиториите не се използват не само за свръхчувствителност към "Парацетамол", но и следните ситуации могат да бъдат противопоказания:

  • Появата на ерозивни или язвени промени в стената на храносмилателния тракт.
  • Стомашно или чревно кървене.
  • Липса на глюкоза 6 фосфат дехидрогеназа.
  • Възпаление на ректума.

Малките пациенти с бъбречни заболявания, бронхиална астма, кръвни патологии, увреждане на черния дроб и някои други заболявания изискват повишено внимание от страна на лекаря при предписване на "Парацетамол" в супозиториите.

Странични ефекти

При лечение с парацетамол могат да се появят алергични реакции или други негативни симптоми като гадене или бронхоспазъм. В този случай лекарството незабавно се отменя и детето трябва да се покаже на лекаря.

Инструкции за употреба

Следната процедура може да се приложи, когато се използват парацетамолови супозитории:

  • Детето трябва да бъде положено и ръцете му трябва да бъдат измити. Разпръсквайки задните части и внимателно поставяйки свещ, освободена от опаковката в ануса, трябва да я избутате с пръст.
  • Така че използването на супозитория не предизвиква изпразване на червата, препоръчва се лекарството да се вмъкне или след клизма или след естествено движение на червата.
  • Ако е необходимо, свещта може да бъде нарязана на половинки, но остри ръбове, образувани едновременно, се втриват с пръсти, така че да се изгладят.
  • "Парацетамол" в супозитории се използва от 2 до 4 пъти на ден. Интервалът между употребата на лекарството трябва да бъде поне 4 часа.
  • За да определите дозата на лекарството за определено бебе, трябва да знаете неговата възраст и телесно тегло. Лекарите изчисляват единична доза, умножавайки телесното тегло на пациента с 10-12 mg, докато детето не трябва да получава повече от 60 mg / kg парацетамол на ден.
  • Средната единична доза "Парацетамол" в свещи за бебета до една година е 50-100 мг. Деца от 1 до 3 години слагат свещ с доза от 100 mg или половината от свещта 250 mg. Деца на възраст 3-5 години, това лекарство се предписва в доза от 150-200 mg. На 5-10-годишно дете се предписват свещички с 250 mg "Парацетамол", а на 10–12-годишна възраст терапевтичният ефект е само от употребата на лекарството с най-висока доза (500 mg в един супозиторий).
  • Продължителността на употребата на свещи се препоръчва да се ограничи до 5 дни, ако лекарството е предписано за болка, или 3 дни, ако Парацетамол се използва като противогрипно средство. По-продължително лечение трябва да се съгласува с лекаря.

свръх доза

Ако случайно допуснете дозата на "Парацетамол" в свещите (например, смесете дозата на лекарството), това ще доведе до негативни симптоми на храносмилателния тракт: липса на апетит, коремни спазми, гадене, диария и др. Ако предозирането е значително, то лекарството може да причини увреждане на черния дроб. Тъй като не се развива веднага и за известно време детето може да се почувства добре, трябва да се прегледа лекар, ако дозата е надвишена.

Комбинация с други лекарства

Не се препоръчва едновременно да се поставя парацетамол в свещта на свещта и да се даде на детето суспензия или друго лекарство на базата на парацетамол, тъй като това ще увеличи риска от предозиране. Без рецепта, не трябва да се редуват "Парацетамол" и антипиретично лекарство с различен състав (например, "Nurofen"). В анотациите към свещите са отбелязани и много други лекарства, с които не се препоръчва комбинирането на супозитории.

Условия за продажба

"Парацетамол" в свещи, както и други форми на такова лекарство, се продава без рецепта. Както дозировката, така и производствената компания влияят на цената на такова лекарство. Средно, за 10 свещи, съдържащи 100 мг от активната съставка, трябва да платите 30 рубли.

Функции за съхранение

Производителят съветва да се пазят свещичките при температура не по-висока от 15 градуса по Целзий, така че да бъдат поставени най-добре в хладилник. Горният рафт е подходящ за съхранение, където децата няма да получат лекарството. Срокът на годност на свещите обикновено е 2 години.

Отзиви

При употребата на "Парацетамол" в супозитории при деца има много положителни отзиви. Родителите обичат, че такова лекарство е по-безопасно от препаратите Ибупрофен, ефективно намаляват температурата и премахват болката, а също така не съдържат вредни химикали. Лекарството също се похвали за възможността да избере дозата за деца от различна възраст.

Сред недостатъците на лекарството се споменава доста продължително действие, тъй като ефектът от използването на свещ се развива за около 1.5-2 часа (суспензията действа след 15-30 минути). В същото време, поносимостта на супозиториите, по мнението на майките, е най-вече добра, а цената е достъпна, което се дължи и на предимствата на тази форма на парацетамол.

ПАРАЦЕТАМОЛ

Al Ректални свещички за деца от бяло до бяло с кремаво или бяло с жълтеникав оттенък, с форма на торпедо.

Помощни вещества: твърда мастна основа за получаване на супозитория с тегло 1.25 g

5 броя - Контурни опаковки (2) - картонени опаковки.

Ненаркотичен аналгетик, блокиращ TSOG1 и TSOG2 главно в централната нервна система, засягайки центровете на болка и терморегулация. В възпалените тъкани клетъчните пероксидази неутрализират ефекта на парацетамола върху СОХ, което обяснява почти пълната липса на противовъзпалителен ефект. Отсъствието на блокиращ ефект върху синтеза на Pg в периферните тъкани определя отсъствието на отрицателен ефект върху метаболизма на водно-солта (забавянето на Na + и водата) и лигавицата на стомашно-чревния тракт.

Абсорбция - висока, ТСмакс - 0.5-2 h; Cмакс - 5-20 mcg / ml. Комуникация с плазмените протеини - 15%. Тя прониква в BBB. По-малко от 1% от дозата парацетамол, приета от кърмещата майка, преминава в кърмата. Метаболизира се в черния дроб по три основни начина: конюгация с глюкурониди, конюгация със сулфати, окисление с микрозомални чернодробни ензими. В последния случай се образуват токсични междинни метаболити, които впоследствие се конюгират с глутатион, а след това с цистеин и меркаптурова киселина. Основните изоензими на цитохром P450 за този път са изоензимът CYP2E1 (предимно), CYP1A2 и CYP3A4 (вторична роля). При дефицит на глутатион, тези метаболити могат да причинят увреждане и некроза на хепатоцитите.

Допълнителни метаболитни пътища са хидроксилиране до 3-хидрокси парацетамол и метоксилиране до 3-метокси парацетамол, които впоследствие са конюгирани с глюкурониди или сулфати.

При възрастни преобладава глюкуронирането, при новородени (включително недоносени бебета) и малки деца - сулфатиране. Конюгираните метаболити на парацетамол (глюкурониди, сулфати и конюгати с глутатион) имат ниска фармакологична (включително токсична) активност.

T1/2 - 1-4 часа Екскретирани от бъбреците като метаболити, предимно конюгати, само 3% непроменени.

Прилага се при деца от 3 месеца до 12 години като:

- антипиретици при остри респираторни заболявания, грип, детски инфекции, реакции след ваксинация и други състояния, придружени от треска;

- болкоуспокояващи при болка синдром на слаба и умерена интензивност, включително: главоболие, зъбобол, мускулни болки, невралгия, болка от наранявания и изгаряния.

Свръхчувствителност, неонатален период (до 1 месец).

С грижа. Бъбречна и чернодробна недостатъчност, доброкачествена хипербилирубинемия (включително синдром на Gilbert), вирусен хепатит, кръвни заболявания (левкопения, тромбоцитопения), ранна детска възраст (до 3 месеца).

Честота на приложение 2-4 пъти на ден; интервал - не по-малко от 4 часа

Дозата зависи от възрастта и телесното тегло на детето. Средната единична доза е 10-12 mg / kg телесно тегло. Максималната дневна доза парацетамол не трябва да надвишава 60 mg / kg телесно тегло.

В зависимост от възрастта се препоръчват следните единични дози:

от 6 до 12 месеца - 0.5-1 супозитория (50-100 mg);

от 1 година до 3 години - 1-1,5 супозитория (100-150 mg);

от 3 до 5 години - 1.5-2 супозитории за (150-200 mg);

от 5 до 10 години - 2.5-3.5 супозитория (250-350 mg);

от 10 до 12 години - 3,5-5 супозитории (350-500 mg).

Не приемайте лекарството за повече от 3 дни като антипиретик и 5 дни като анестетик без лекарско предписание! При деца под 3 месеца могат да се използват при повишени температури, причинени от ваксинация (ваксинация). Според всички други показания, парацетамол при деца под 3 месеца се използва само по лекарско предписание.

Алергични реакции (включително кожен обрив, сърбеж, ангиоедем).

Рядко - нарушения на кръвта (анемия, тромбоцитопения, метхемоглобинемия).

Симптоми: през първите 24 часа след поглъщане, стомашно-чревни нарушения (диария, загуба на апетит, гадене, повръщане, спазми, болки в стомаха), симптоми на абнормна чернодробна функция могат да се появят 12-48 часа след предозиране (тежестта на некрозата зависи пряко от степента на интоксикация). предозиране) - повишена активност на чернодробните трансаминази, увеличаване на протромбиновото време; Подробна клинична картина на увреждане на черния дроб се появява след 1-6 дни. При тежка предозиране - чернодробна недостатъчност с прогресивна енцефалопатия. Рядко, чернодробната дисфункция се развива със светкавична скорост и може да бъде усложнена от бъбречна недостатъчност (тубулна некроза).

Лечение: въвеждане на дарители на SH-групи и прекурсори на синтеза на глутатион-метионин в рамките на 8-9 часа след предозиране и N-ацетилцистеин - до 12 ч. Необходимостта от допълнителни терапевтични мерки (по-нататъшно лечение с метионин, интравенозно приложение на N-ацетилцистеин) се определя в зависимост за концентрацията на парацетамол в кръвта, както и за времето, изминало след неговото прилагане.

Стимулантите на микрозомалното окисление в черния дроб (фенитоин, етанол, барбитурати, флумецинол, рифампицин, фенилбутазон, трициклични антидепресанти) увеличават производството на хидроксилирани активни метаболити, което прави възможно развитието на хепатотоксично действие при малки предозиране. Инхибиторите на микрозомалното окисление (включително циметидин) намаляват риска от хепатотоксично действие. Когато се приема със салицилати, нефротоксичният ефект на парацетамола се увеличава. Комбинацията с хлорамфеникол води до увеличаване на токсичните свойства на последния. Подобрява ефекта на индиректните антикоагуланти и намалява ефективността на урикозуричните лекарства.

Едновременната употреба на парацетамол с други лекарства, съдържащи парацетамол, трябва да се избягва, тъй като това може да доведе до предозиране на парацетамол. Когато използвате лекарството за повече от 5-7 дни, трябва да наблюдавате показателите за периферна кръв и функционалното състояние на черния дроб. Парацетамолът нарушава резултатите от лабораторните изследвания на глюкозата и пикочната киселина в плазмата.

Противопоказано в неонаталния период (до 1 месец).

С грижа: ранна възраст на гърдите (до 3 месеца).

На сухо, тъмно място, при температура не по-висока от 15 ° С.

Срок на годност. 2 години. Да не се използва след изтичане на срока на годност, отпечатан върху опаковката.

Свещи "Парацетамол": инструкции за употреба при кърмачета и деца над една година

Повишаването на телесната температура съпътства много детски болести, инфекциозни и неинфекциозни. Този симптом е свързан с изригването на зъбите на кърмачетата и с периода след ваксинацията. Често в такива случаи лекарят предписва парацетамол, защото тялото на детето понася това лекарство по-добре от другите антипиретични лекарства.

Съставът и формата на освобождаване на лекарството

В супозитории, както и във всяка друга лекарствена форма на това лекарство, активното вещество е едно - парацетамол (пара-ацетаминоферол). Има четири дози за това лекарство: 0.125 g, 0.25 g, 0.5 g, 1.0 g. При детските свещи парацетамолът е най-чистият и безопасен, тъй като освен основния компонент и мастния компонент в твърда форма, няма други добавки в тях. вещества.

Именно тази характеристика на свещите позволява на педиатрите да ги предписват дори на бебета. Ректалните свещички са практически безопасни за тялото на детето. Тяхната бионаличност е значително по-висока от другите сортове на това лекарство. Средство се издава в картонените кутии, съдържащи две конциметрични клетки. Във всяка контурна клетка има 5 малки свещи с форма на торпедо.

Кога е предписано лекарство?

Той се предписва за следните патологии:

  • температура с ARVI, възпалено гърло, грип;
  • невралгия;
  • миалгия;
  • зъбобол;
  • синдром на болка с всякаква интензивност, локализация;
  • артралгия;
  • болка с травматичен произход;
  • мигрена;
  • менструални болки.

Трябва да се отбележи, че противовъзпалителното действие на това лекарство е изключително слабо, така че лекарят ще предпише допълнително лекарство, в случай че е необходимо да се действа върху възпалителния фокус. Това определя важността от получаване на съвет от квалифициран специалист преди началото на терапевтичните мерки. Новородени под 1 месец от това лекарство не е показан.

Инструкции за употреба на Парацетамол

Като лекарство, което понижава температурата, парацетамолът се използва за не повече от три дни подред и като средство за облекчаване на болката от различна етиология - не повече от пет. Увеличаване или намаляване на дозата, както и отмяна на приема на средства може само след консултация с лекар, който се занимава с лечението на бебето.

Разполага с дозировка и рецепция за бебета до една година

При лечението на новородени най-често не се използват средства. За бебе от 3 месеца, трябва да закупите ректални свещички с доза от парацетамол от 125 mg. На ден е позволено да се въвеждат не повече от 4 свещи с интервал от най-малко 4 часа. Препоръчва се лекарството да се използва не повече от 2-4 пъти на ден. Лекарите съветват да се използва свещ през нощта, защото максималното покачване на температурата се случва по това време.

Важно е да се спазват дозировката и времевите интервали много точно, за да не се допусне предозиране, така че лекарството да не предизвиква нежелани ефекти за детето. Продължителността на лечението не трябва да надвишава 5-7 дни. Парацетамолът в тази форма напълно облекчава температурата и болката, а ефектът на ректалното приложение на агента трае много по-дълго, отколкото от приемането на суспензия с парацетамол като активна съставка.

Изчисляване на дозата на лекарството за деца от 1 година

  • Бебетата от една година до три години с телесно тегло, ненадвишаващо 15 kg, се дават по 1 свещ всяка, съдържаща 125 mg парацетамол на всеки 6 часа, докато температурата се нормализира.
  • На 3-6 годишна възраст на деца с тегло 16-21 kg, дозата на приложение ще бъде 250 mg от активното вещество. Интервал - на всеки 8-12 часа. Дневен максимум - 1000 mg.
  • Деца на възраст 6-12 години с тегло до 35 kg на приложение използват свещ с доза от 250-500 mg от активния компонент. Честотата на приложение - 3-4 пъти на ден.
  • Дозата за деца на възраст над 12 години и с маса над 35 kg ще бъде 500 mg на приложение. Интервалът между инжектирането на лекарството е 6 часа. Максимално допустимата обща доза на ден е 2000 mg.
Интервалът между въвеждането на ректална свещичка - 4-8 часа (в зависимост от това колко бързо се повишава температурата)

Необходимо е да се използват свещи само при необходимост и според показания - при висока температура, болка синдром. Продължителността на терапията не надвишава 3 дни, в изключителни случаи педиатърът може да удължи лечението с това лекарство до 5-6 дни.

Трябва да се отбележи, че индикацията за въвеждане на свещта е температура от 38,5 ° С и по-висока. Понякога, при условия, които застрашават живота на бебето, лекарят може да предпише това лекарство при по-ниски температурни нива. Ако тялото на детето е отслабено, препоръчителната доза трябва да бъде намалена с една трета или дори два пъти.

Противопоказания и възможни странични ефекти

Безопасността на приема на парацетамол от бебета е относителна. Лекарите забраняват употребата на това лекарство за следните патологии:

  • алергия към компонентите на продукта;
  • астма;
  • кръвни заболявания;
  • чернодробно заболяване;
  • диабет (суспензията съдържа захароза);
  • стомашна язва;
  • нарушения на кървенето;
  • бъбречно заболяване;
Ректалният антипиретик има свои противопоказания, една от които е диария (лекарството може просто да няма време да се абсорбира от организма).
  • минали реакции към други нестероидни противовъзпалителни средства;
  • диария;
  • заболявания на ректума;
  • липса на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа;
  • кървене от ректума.

В редки случаи, малките деца могат да получат кожни реакции под формата на сърбящ обрив. Ако има недостиг на глутатиони в тялото, парацетамолът може да действа, за да отрови черния дроб, така че лекарите препоръчват допълнителна предпазливост, когато използват това лекарство при деца и се придържат към дозите съгласно инструкциите.

Ако детето получи други активни вещества с пара-ацетаминофенол като активно вещество (Cefecone, Panadol и др.), Тогава е необходимо да се поддържа интервал от време 4 часа преди въвеждането на свещта. В противен случай може да настъпи предозиране и отравяне на тялото с парацетамол.

В случай, че бебето има аномалии в черния дроб или режимът на дозиране на лекарствения продукт е нарушен съгласно инструкциите, следните симптоми могат да се появят през деня:

  • коремна болка;
  • гадене;
  • повръщане;
  • симптоми на панкреатит;
  • бледа кожа;
  • аритмия;
  • нарушения на превръщането на захарите в организма;
  • анемия;
  • неутропения;
  • агранулоцитоза;
  • панцитопения;
  • ректално дразнене;
  • тенезъм;
  • метхемоглобинемия;
  • уртикария;
  • анафилактични реакции;
  • левкопения;
  • Подуване на Quincke.
Лекарството практически няма странични ефекти, но с предозиране са възможни

Ако възникнат нежелани реакции, свързани с употребата на това лекарство, трябва незабавно да спрете приема и да потърсите помощ от специалист. В повечето случаи децата толерират това лекарство и такива явления са доста редки, но възможността за тяхното появяване не може да бъде пренебрегната.

С особено внимание е необходимо да се прилага парацетамол при деца със синдром на Гилбърт. Ако несъзнателно лекарствената терапия е продължила повече от 7 дни, трябва да се извърши кръвен и чернодробен тест. Докато приемате това лекарство, данните за захарта и пикочната киселина на плазмата могат да бъдат значително изкривени, така че се препоръчва тези тестове да се правят 1-2 седмици след края на лечението.

Аналози на парацетамол

Парацетамолът има много аналози и търговски наименования, следователно намирането на подходящо лекарство в дозировка и форма няма да бъде трудно.

Като заместител на парацетамол най-често се използват следните лекарства:

  • Western лекарство Ацетаминофен - лекарство, което има подобен състав и режим на дозиране;
  • Свещ Цефекон-Д, който има добър антипиретичен ефект (виж също: Свещи Cefekon D за деца: състав и инструкции за употреба);
  • лекарство Mexalen;
  • Panadol лекарство;
  • всички познати Efferalgan.

Въпреки общата принадлежност на групата и механизма на действие, дозите на тези лекарства и възрастовата граница са различни един от друг, така че само компетентен специалист по тези въпроси ще може да избере правилния инструмент. Само той ще може да избере оптималната доза за даден пациент и да предпише подходящия агент с минималните възможни рискове.

Свещи Парацетамол за деца: прегледи и инструкции

Високата температура придружава почти всяко заболяване при дете, било то студено или зъбно. И често става още по-голяма причина за вълнение от първоначалното заболяване на бебето. От една страна, наличието на температура показва, че тялото активно се бори с болестта. От друга страна, значително повишаване на телесната температура може да доведе до необратими последствия.

Особено опасна е температурата за бебета и малки деца от първите години на живота, тъй като тя може да предизвика развитие на фебрилни припадъци. Това може да се избегне чрез непрекъснато следене на телесната температура по време на заболяването и, ако е необходимо, с понижаване със специални препарати. За децата удобна форма на такива средства са свещи. В края на краищата, те имат по-малко стрес върху черния дроб и могат да се използват дори когато детето спи. Свещи (или свещички) Парацетамол е популярно антипиретично лекарство, което е подходящо за бебета след три месеца живот.

Формуляр за освобождаване

Свещи Парацетамол за деца са оформени като цилиндър със заострен край и са опаковани във филмов пакет, който се поставя в картонена кутия, която включва и инструкции за употреба. Броят на парчетата в опаковката и количеството парацетамол в един свещник зависят от производителя. Това може да бъде, например, 6 или 10 свещи, всяка от които ще бъде от 50 до 500 mg активна съставка. Цветът на супозитория варира от бяло до бяло-жълто.

структура

Основната активна съставка на свещите е идентична с името им - парацетамол. Една супозитория може да съдържа 80 mg, 150 mg, 170 mg, 330 mg или 500 mg парацетамол. Спомагателният компонент е твърда мазнина.

Принцип на действие

Парацетамол действа върху центровете за регулиране на температурата и болката в организма. Той инхибира производството на простагландини (съединения, които влияят на повишаването на температурата и чувствителността към болка). Лекарството започва да действа след около 50-60 минути и продължава своя ефект за 6-8 часа.

Показания (защо се предписва на деца)

Парацетамол е едно от най-безопасните лекарствени вещества за бебето. Предлага се като антипиретик и аналгетик за:

  • настинки, грип, инфекциозни заболявания (варицела, рубеола, магарешка кашлица, морбили, скарлатина, паротит);
  • треска при деца след ваксинация;
  • болков синдром, свързан с изпотяване, болки в ухото и болки в гърлото.

Парацетамол под формата на свещи - удобно лекарство за деца от първата половина на годината на живота, защото:

  • липсата на допълнителни съставки (подсладители, аромати, аромати) намалява вероятността от алергична реакция при дете;
  • елиминира възможността да се задави лекарството или да го изплюе при деца, които имат проблеми с приемането на лекарството през устата (гадене, повръщане, регургитация, настроения);
  • Той има по-малко странични ефекти и има по-малко стрес върху организма, тъй като през червата лекарственото вещество се абсорбира веднага в кръвта, заобикаляйки черния дроб и храносмилателния тракт;
  • може дори да се използва при сън, ако възникне необходимост.

На каква възраст е позволено да се вземе

Производителите на парацетамол под формата на свещи препоръчват използването му за деца от три месеца, както и за бебета с тегло над 4 кг.

Ако е необходимо, може да се използват супозитории от раждането на дете, ако потенциалната полза от лекарството надвишава потенциалния риск от неговото използване и винаги след консултация с лекар.

Противопоказания и странични ефекти

Не се препоръчват употреба на супозитории в случай на свръхчувствителност към парацетамол. Също така, противопоказания за използването на ректални свещички могат да бъдат следните ситуации:

  • нарушения на черния дроб и бъбреците;
  • възпалителни заболявания на ректалната лигавица;
  • дефицит на ензима глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа;
  • заболявания на кръвта;
  • дисфункция на ануса и диария.

Възможни нежелани реакции от употребата на Парацетамол:

  • алергични реакции;
  • повишено кървене, потискане на кръвта;
  • бронхоспазъм;
  • гадене, нарушена чернодробна функция;
  • дразнене на ректума и ануса.

Инструкции за употреба и дозиране

Супозиториите трябва да се използват ректално, т.е. да се инжектират в ануса на детето, поставяйки бебето на неговата страна или обратно.

  1. Измийте добре ръцете си със сапун или медицински ръкавици. Свещта трябва да е на стайна температура.
  2. Въвеждането на свещ на детето се нуждае от остър край след изпразване на червата.
  3. Бедрата на бебето трябва да се държат здраво за няколко минути, така че детето да не отблъсква рефлекторно обратно свещта.

Единичната доза зависи от възрастта и теглото на детето. Оптималната еднократна доза е 10-15 mg на 1 kg тегло на детето.

  • Бебетата от раждането до три месеца имат право да използват лекарството само по предписание на лекар;
  • деца от три месеца до една година (с тегло от 4 до 10 kg) се препоръчват еднократна доза в един супозитория от 0.08 g;
  • За деца на възраст от една до шест години (с тегло от 10 до 20 kg) се препоръчва еднократна доза от един супозитория от 0,17 g;
  • деца от 7 до 12 години се препоръчват еднократна доза в една супозитория от 0,33 g;
  • деца над 12 години се препоръчват еднократна доза в 1-2 супозитории от 0,33 g.
  • деца под 6 години - 3 дни;
  • Деца над 6 години - 5 дни.

свръх доза

За да се избегне предозиране, е необходимо ясно да се изчисли единична и дневна доза от лекарството. Ако количеството на приетия парацетамол е многократно по-голямо от максималната препоръчителна доза, може да настъпи нарушение на храносмилането (гадене, повръщане, диария, липса на апетит, коремна болка), повишено изпотяване, неизправност на сърцето и дихателната система. Отрицателните ефекти на парацетамол върху черния дроб могат да бъдат съпроводени със сънливост, бледност на кожата и лигавиците, замайване.

Повечето симптоми се появяват на първия ден след предозиране.

Взаимодействие с други лекарства

Не използвайте парацетамол с други лекарства, когато се съдържа в състава, за да избегнете предозиране. За да направите това, е необходимо да проучите подробно състава на антипиретичните лекарства и алтернативните лекарства, съдържащи парацетамол, с лекарства, при които ибупрофен действа като активно вещество.

Парацетамолът усилва действието на ацетилсалициловата киселина, кофеина, кодеина. Комбинацията от парацетамол с алкохол води до това, че токсичността на лекарството се увеличава значително. Препаратите, съдържащи ацетилцистеин, са антидот за отравяне с парацетамол.

аналози

За парацетамол могат да се разграничат две групи аналози.

  1. Продукти, които също съдържат парацетамол като активно вещество, но имат различно търговско наименование. Такива са Цефекон, Панадол, Ефералган под формата на свещи. Ефектът на такива лекарства ще бъде идентичен с този на парацетамол.
  2. Антипиретични лекарства на базата на друга активна съставка. Това могат да бъдат хомеопатични свещи - вибуркол - които са разрешени дори за новородени. Или лекарства, базирани на ибупрофен (Nurofen, Harofen, Ibunorm Baby). Те трябва да се редуват с парацетамол, ако самият той не е достатъчен за намаляване на температурата, или необходимия интервал между приложенията не е изтекъл.

Отзиви

Людмила:

Прочетох от Комаровски, че Парацетамол е по-ефективен при вирусите. Това, че практически няма противовъзпалителен ефект, следователно, при бактериални инфекции, парацетамолът помага за кратко време или остава бездействащ. Това означава, че нито една сериозна инфекция не може да постигне значително намаляване на телесната температура с нейната помощ. Ето защо парацетамолът може да бъде категоричен тест за тежестта на заболяването - ако след приемането му температурата бързо се намали, тогава има голяма вероятност детето да има обикновен ARVI.

Ирина:

Преди да използвате какъвто и да е антипиретик, парацетамол или негови аналози, винаги измервам температурата с няколко термометра. Това е просто задължително. Електронните често се провалят. Ако наистина е повече от 38, то следобед се опитвам да дам антипиретичен сироп. И да спи, дори ако вечерта под 38, аз все още поставям свещ да спя спокойно.

Татяна:

Нурофенът и парацетамолът винаги ни помагат при високи температури. Достатъчно за точно 5 часа. Бърза помощ и суспензия с мефенаминова киселина също бяха спасени веднъж, когато грипът беше много силен.

Ксения:

Веднага сложих свещта Analdim, и Paracetamol и No-shpu. Дозата на парацетамол изглежда по тегло, но не по възраст, защото сме големи. Вече няколко години температурата се повишава. Ако дръжките и краката са студени, тогава определено трябва да дадете шпу.

Раиса:

Горехме в продължение на 6 нощи, нито Аналдим, нито Парацетамол, нито Нурофен помагаха отделно. Плюс за No-shpu, така че спазъм е изчезнал, ако температурата не падне. Сега поставете свещи Paracetamol + 0.5 No-shpy или Nurofen с No-spa. Веднага всички заедно. Детето имаше фибрилни крампи, аз не бях на церемония след това, дадох всичко наведнъж и температурата постепенно намаля.

видео

Препоръчваме ви да гледате видеото, на което педиатър Татяна Прокофиева ви казва какви методи трябва да предприемете, преди да вземете febrifuge. А също и при каква температура е задължително антипиретикът.

Свещи Парацетамол за деца: инструкции за употреба, състав, дозировка, аналози

Понастоящем супозиториите се считат за най-безопасните антипиретични средства за деца. Ректалната форма елиминира появата на странични ефекти от стомаха. Свързвайки се директно с лигавицата на ректума, лекарството се абсорбира по-бързо и в по-голяма степен. Един от тези инструменти са свещи "Парацетамол" за деца, пълно описание на които можете да намерите по-долу.

Съставът на лекарството

Ефективността на лекарството осигурява парацетамол (параацетиламинофенол) - нехормонален аналгетик с леко антипиретично свойство. В супозитории е включен в количество: 50, 100, 250 и 500 mg. Останалата маса на свещта е твърда високо пречистена мазнина, обикновено от синтетичен произход, получена от растителни и изкуствени компоненти.

При нормални условия мазнината е гъста хомогенна бяла маса, без чужди включвания и специфична миризма. Тя започва да се топи при телесна температура.

  • Супозиториите са оформени като конична удължена свещ.
  • Масата на една свещ е 1.25 g.
  • Лекарството се опакова в контурни полиетиленови непрозрачни блистери от пет парчета, които на свой ред се побират в картонени опаковки, които съдържат инструкции за употреба.
  • Лекарството се съхранява при температура под 20 ° C за не повече от три години.

Фармакологично действие, фармакодинамика и фармакокинетика

Парацетамолът работи главно в централната нервна система (ЦНС), блокирайки ензима циклооксигеназа, който е отговорен за дразнене на центровете на топлина и болка. Така лекарството понижава телесната температура и има лек анестетичен ефект.

В периферните тъкани съединението се блокира от клетъчни ензими, затова никъде, но в централната нервна система на практика не работи.

Има положителни и отрицателни точки в това:

  • от една страна, парацетамолът не може да проявява своите противовъзпалителни свойства в други тъкани;
  • от друга страна, той не е в състояние да има отрицателен ефект върху стомашно-чревната лигавица.

Простагландините, синтезирани под действието на циклооксигеназа (COX), изпълняват защитна функция в стомашно-чревния тракт. Като блокира СОХ, парацетамолът ще повлияе на храносмилателния тракт. Но тъй като действията му не се простират отвъд CNS, това не се случва.

Чрез лигавицата на ректума съединението бързо навлиза в системната циркулация и след това в черния дроб. Там той преминава през цикъл на превръщане в неактивни метаболити, някои от които са токсични за черния дроб.

Антипиретик и аналгетичен ефект от приема на лекарството се увеличава през първия час. След 3 до 6 часа концентрацията на съединението се намалява наполовина.

Неактивните форми на съединението напускат тялото с урината. В непроменена форма, не повече от пет процента от лекарството се освобождава.

В кои случаи са предписани парацетамолови свещи за деца

Свещи се предписват за облекчаване на два основни симптома: треска и болка.

  • Треска с грип и респираторна инфекция.
  • Повишена телесна температура в пост-ваксинационния период.
  • Топлина, причинена от "детски" инфекции.
  • Болки в зъбите и обикновен зъбобол.
  • Главоболие.
  • Болка, причинена от наранявания или изгаряния.
  • Мускулна болка от разтягане.
  • Невралгия.

Еднократната употреба е допустима без рецепта. Използването на лекарството за повече от три дни трябва да бъде обосновано от специалист.

Най-ранната възраст за назначаване е 3 месеца. След дванадесет години, като правило, не се прилагат супозитории. Деца на възраст над един месец, но под три, могат само веднъж да поставят супозитории, когато температурата се повиши след ваксинацията.

Инструкции за употреба и дозиране

Начин на употреба на лекарството - ректално. Свещта се изважда от контурната клетка и се въвежда в ректума. Преди да дадете лекарството, трябва да изчакате естественото почистване на червата или да поставите клизма.

Ефективната доза на съединението се изчислява въз основа на възрастта и теглото на детето. За 1 kg маса трябва да се консумират средно 10 до 12 mg от активното вещество. Горният праг на дневната доза е ограничен до 60 mg на килограм.

Всяка следваща свещ може да бъде поставена не по-рано от четири часа. По принцип се разрешават до четири дози лекарства дневно.

50 mg

Минималната доза на лекарството се използва при кърмачета на възраст от един до три месеца. Една свещ веднъж намалява температурата или потиска болката. Повече от веднъж на ден, парацетамол не може да се дава на бебета.

По време на лечението теглото на детето трябва да бъде най-малко 4 kg. Бебета на възраст над три месеца и с тегло над 6 кг се нуждаят от различна доза.

100 mg

Дозата от 0,1 г е подходяща за деца на възраст от три месеца до три години. Теглото на детето трябва да бъде най-малко 7 и не повече от 16 кг. На бебета с тегло до 10 кг се дава една свещ. С тегло над 11 кг, можете да въведете 1 - 2 детски свещи с парацетамол, в зависимост от здравето на малкия пациент.

250 mg

Супозитории с една четвърт от грам парацетамол се предписват след три години. Максималната възраст, при която употребата на такова лекарство е действителна, е ограничена до десет години. Теглото на детето трябва да надвишава 17 kg, но не повече от 30 kg.

За да се постигне терапевтичен ефект, достатъчно е да се въведат 250 mg супозитории парацетамол в количество от една супозитория.

500 mg

От десетгодишна възраст, когато теглото на детето достигне 31 кг, е възможно да се премине към перорални форми на лекарството. Но ако пациентът не е в състояние да вземе хапче или суспензия поради тежестта на заболяването или поради наличието на противопоказания от стомашно-чревния тракт, той може да влезе в антипиретичното лекарство ректално. Дозата за такъв пациент ще бъде 0,5 g, което е еквивалентно на два супозитории от 0,25 g или едно с съдържание на активно вещество от петстотин mg.

Лекарствени взаимодействия

Разглежданото лекарство е несъвместимо с лекарства, които стимулират окислителните процеси в паренхима на черния дроб. Примери за такива средства са: трициклични антидепресанти, лекарства, съдържащи етанол, барбитурати, фенитоин, фенилбутазон, рифампицин, флумецинол. Комбинираният ефект на парацетамол с някое от тези средства може да доведе до силно отравяне чрез продукти на окислението.

Лекарства, принадлежащи към броя на инхибиторите на биотрансформация на вещества, идващи отвън, едновременно с парацетамол, могат да намалят токсичния му ефект върху черния дроб.

Свещи на температура за деца не трябва да се приемат с други лекарства, съдържащи парацетамол, за да се избегне предозиране.

Лекарството може да увеличи ефекта на антикоагуланти, увеличавайки времето за съсирване на кръвта.

Противопоказания, странични ефекти и предозиране

Най-важното противопоказание е свръхчувствителност. Ако сте алергични към парацетамол, трябва да потърсите алтернативни лечения. Неприемливо е да се използват антипиретични супозитории за деца под един месец, тъй като няма причина да се смята, че такова лечение ще бъде безопасно за тях.

Парацетамолът се окислява в черния дроб, за да образува токсични продукти на разлагане. Ако функцията на тялото е непълна, тя може да не се справи с преработката на токсични вещества. При чернодробна недостатъчност лекарството се предписва с изключително внимание. Ако е необходимо, продължителното лечение се следи постоянно от черния дроб.

Парацетиламинофенолът размазва кръвната картина. Той нарушава нивата на пикочната киселина и плазмената захар. В редки случаи, с честа употреба причинява спад в хемоглобина, белите кръвни клетки и тромбоцитите в кръвта. След еднократна инжекция са възможни реакции под формата на сърбеж и обрив.

При дозиране на лекарството трябва да е наясно с неговия хепатотоксичен ефект.

Предозирането е първото, което проявява симптоми на отравяне. На втория ден има признаци на увреждане на черния дроб. Високодозовото отравяне може да доведе до некроза и енцефалопатия на чернодробната тъкан.

Парацетамол има специфичен антидот, ацетилцистеин, който трябва да се прилага през първите 12 часа след отравяне. Съединението помага за възстановяване на запасите от глутатион - вещество, което предпазва клетките от окислителни продукти. Ранното лечение на предозиране може да спре допълнително увреждане на органите.

Аналози на антипиретични лекарства

Има и други детски супозитории с парацетамол, продавани под имената:

На опаковката на свещи "Панадол" има бележка бебе. Супозитории под това име се предлагат в дози от 125 и 250 mg. Използва се при деца на възраст над шест месеца.

Дозата на Efferalgana е по-променлива. Най-ниската концентрация е 80 mg. Свещ, съдържаща такова количество парацетамол, тежи само 1 г, което е с една четвърт грам по-малко от масата на най-малката супозитория от първоначалното лекарство.

  • Свещи "Efferalgan" в най-ниската концентрация, приложими от три месеца. За по-големи деца има дози от 150 и 300 mg.
  • Свещи "Цефекон Д" се произвеждат на една и съща мастна основа. Парацетиламинофенол (парацетамол) се съдържа в количество от 50, 100 и 250 mg като активен компонент. Използва се по същия начин като оригиналното лекарство.

Максималният размер на тези средства не трябва да надвишава четири единични дози на ден.

Свещите парацетамол се считат за най-безопасното средство в борбата срещу треската и болката за деца под една година. Въпреки това, всяко лекарство трябва да бъде предписано разумно. Всяка година има повече информация, потвърждаваща хепатотоксичността на ацетаминофен (под това име парацетамолът се произвежда в западните страни), което изисква стриктно спазване на дозата и не използва лекарството по-често, отколкото е необходимо.

Свещи за деца Парацетамол: указания за употреба, индикации и дозировка

Повишаването на температурата на бебето е доказателство за развитието на възпаление в организма. Този симптом става истински стрес за родителите, защото детето се чувства зле, боли и не може да спи. Мама и татко не трябва да се паникьосват и се опитват да помогнат на детето да се справи с болестта и да облекчи състоянието му. Един от най-ефективните и популярни лекарства за най-малките деца в тази ситуация е парацетамол под формата на свещи. Важно е внимателно да прочетете инструкциите за това лекарство и добросъвестно да следвате всички инструкции на лекаря.

Описание на лекарството

Парацетамол е аналгетик, който не причинява наркомания и според Световната здравна организация (СЗО) е най-безопасният за новородените. Това лекарство, получено в хода на метаболизма на фенацетин, има траен аналгетичен и антипиретичен ефект върху тялото на бебето в рамките на 20-40 минути след употреба, докато има малък списък от противопоказания.

Свещи с бял, кремав или бледожълт цвят имат форма на торпедо. Те са опаковани в картонена кутия с две пластмасови контурни клетки, всяка от които съдържа по 5 свещи. Препоръчва се свещите да се съхраняват за не повече от две години на сухо и тъмно място, при температура не по-висока от 15 градуса.

Лекарството се произвежда от различни производители, затова може да съдържа различна доза от активното вещество - 50, 100, 250 и 500 mg - и 25 mg помощна мастна основа. Дете на възраст под 3 години ще се нуждае от свещи със съдържание на парацетамол до 100 mg. Средната цена на опаковката Paracetamol е 30-50 рубли.

Механизъм на действие

Парацетамолът се абсорбира бързо в червата и след това влиза в кръвоносната система. С кръвта, лекарството прониква в централната нервна система, където забавя образуването на ензима циклооксигеназа, който е отговорен за производството на простагландини и за функционирането на болковите рецептори и терморегулацията. Веществото е активно в продължение на един и половина до три часа. В черния дроб той се свързва със сулфати (при кърмачета) или глюкурониди и се елиминира напълно от бъбреците 4 часа след поглъщане.

Показания за употреба на свещи

Най-често ректалните свещички се предписват от педиатър за комплексна терапия за премахване на заболявания, болка и висока температура - симптоми на следните заболявания:

  • възпалителни ЛОР заболявания с различна етиология;
  • болки в зъбите;
  • остри респираторни вирусни инфекции и остри респираторни инфекции;
  • птиците;
  • инфекциозни заболявания - варицела, рубеола, морбили, придружени от треска;
  • бронхит;
  • пневмония;
  • болка след нараняване, тежки изгаряния.

Противопоказания

Може да приемате парацетамол, както всяко лекарство, само след консултация и предписване на лекар. Само специалист е компетентен по въпросите за целесъобразността на лекарството, определянето на дозата и продължителността на приложението. Има много случаи, когато парацетамол не се препоръчва или е строго забранено да се използва при лечението на бебето:

  • възраст на новородените до 1 месец - употреба при строга забрана, деца до 3 месеца - с повишено внимание поради сложността на изчислението на дозата;
  • индивидуална свръхчувствителност към активното или помощното вещество;
  • кървене в стомаха;
  • увреждане на лигавицата на ректума;
  • всички заболявания и патологии на черния дроб и бъбреците;
  • възпалителни процеси в стомашно-чревния тракт;
  • бронхиална астма;
  • диабет;
  • полипи (растеж на лигавицата) на носа;
  • хемопоетични заболявания (анемия, тромбоцитопения, левкопения);
  • генетичното отсъствие на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа (ензим);
  • Синдром на Гилбърт или хипербилирубинемия (повишен билирубин в кръвта).

Инструкции за употреба и дозиране

Във всяка опаковка с лекарството се изискват инструкции за употреба, но преди употребата на лекарството е необходима консултация с педиатър. Всяка ситуация е индивидуална, така че дозата трябва да се избира, като се вземат предвид характеристиките на тялото на детето, сложността на заболяването, интензивността на болката и температурата.

Ако лекарят е предписал парацетамол под формата на свещи на децата, родителите трябва да следват няколко правила:

  • отстранете супозиторията от опаковката, без да го увредите;
  • измийте добре ръцете с вода и сапун;
  • детето лежеше на своя страна;
  • краката се огъват на коленете, притискат корема и го фиксират на ръка;
  • внимателно и бавно въвеждат свещ;
  • оставете бебето в легнало положение в продължение на няколко минути, така че супозитория да не се изплъзне от червата.

Педиатърът изчислява дозата на лекарството в зависимост от теглото на бебето и количеството на активното вещество в свещта. От 3 месеца, супозитории трябва да се предписват в 50 mg или 0.08 грама парацетамол, от 12 месеца - в 150 mg или 0.17 грама. След 7-годишна възраст могат да се използват ректални супозитории със съдържание на парацетамол от 250 и 500 mg или 0,33 грама. Изберете дозата парацетамол според схемата: 10-15 mg от лекарството на 1 kg телесно тегло на всеки 5-6 часа. В този случай максималната доза на лекарството не трябва да надвишава 60 mg / kg на ден.

Взаимодействие с други лекарства

Родителите трябва да помнят, че парацетамолът не може да се комбинира с лекарства, съдържащи същото активно вещество, за да не се предизвика предозиране. В допълнение, едновременната употреба на парацетамол и барбитурати, диазепам, изониазид, метоклопрамид, индиректни коагуланти може да увеличи възможността за странични ефекти. Едновременното приемане с спазмолитици забавя абсорбцията на парацетамол, а ентеросорбентите намаляват неговата бионаличност.

Странични ефекти

Парацетамолът се счита за най-безопасният наркотик за деца. Въпреки това, ако нарушите дозировката или правилата за употреба, тя може да предизвика следните нежелани реакции, които са опасни за здравето на бебето:

  • дисфункция на кръвта, а в редки случаи - намаляване на нивото на левкоцитите, тромбоцитите, хемоглобина в общия клетъчен състав на кръвта;
  • нарушено храносмилане, проявяващо се с болка, гадене, повръщане и диария;
  • токсично увреждане и некроза на бъбреците и черния дроб;
  • главоболие;
  • ангиоедем;
  • анафилактичен шок;
  • бронхоспазъм;
  • алергични кожни реакции - уртикария, подуване, зачервяване, обрив, сърбеж, остър пустус, алергичен бульозен дерматит.

За да се избегнат сериозни странични ефекти, можете внимателно да следите състоянието на бебето след приема на лекарството. Ако детето стане бледо, покрито с изпотяване, и той започва да повръща или диария, трябва незабавно да се обадите на лекар или да отидете в болницата, да направите стомашна промивка. Съответно, парацетамолът ще трябва да бъде заменен с някакъв аналог лекарство.

Аналози и цени

Ако има противопоказания, парацетамолът може да бъде заменен с лекарства със същия състав, форма на освобождаване и принцип на действие:

  1. Детски Panadol (42 рубли), Flutabs таблетки (250-300 рубли), Kalpol (40 рубли), Strimol (около 1000 рубли), Perfalgan - парацетамол-базирани лекарства, имат различни форми на освобождаване (сироп, таблетки, свещички);
  2. Cefecon (60 рубли) - свещички, които са одобрени за употреба при лечение на новородени бебета;
  3. Efferalgan (120 рубли) - ректални свещички за намаляване на температурата и намаляване на болката при бебета от 1 месец (за повече информация вижте как правилно да поставите Efferalgan свещи за деца?);
  4. Viferon (до 250 рубли) - супозитории, които имат допълнителен антивирусен ефект, ефективно намаляват температурата при остри респираторни вирусни инфекции (препоръчваме четене: инструкции за употреба на свещи "Viferon" за деца до година);
  5. Ибупрофен (110 рубли), Нурофен (360 рубли) - антипиретични лекарства, базирани на ибупрофен, действат по-бързо от парацетамол и могат да се използват едновременно с него, ако температурата не се понижава с монотерапия с едно лекарство.

Трябва да се помни, че заместването на лекарства може да бъде инициирано само от лекуващия лекар поради обективни причини, списъкът на които не включва по-ниска цена, наличност или лекота на употреба. В допълнение, много подобни лекарства съдържат допълнителни ексципиенти, багрила и аромати, които могат да предизвикат алергична реакция, когато се използват небрежно.

Top